Dla mediów

Jeśli nie otrzymujesz od nas informacji i komunikatów prasowych dopisz się do bazy mediów.
WYŚLIJ MAILA na adres: bp@opera.wroclaw.pl
W treści maila prosimy o podanie redakcji, imienia i nazwiska, nr telefonu i adresu e-mail.
30
listopada

Stepujący skrzypek - polska premiera utworu do tupania w Operze Wrocławskiej!

4 grudnia Opera Wrocławska upamiętni twórczość wybitnego polskiego kompozytora, Andrzeja Panufnika. Trzydziesta rocznica śmierci Artysty skłania do ponownego spojrzenia na jego muzykę, tym razem z dalszej perspektywy - ta ukazuje w jego kompozycjach nowe sensy, znaczenia i emocje. Kameralny koncert w przepięknym operowym foyer ma być przestrzenią, w której poznamy się z Andrzejem Panufnikiem na nowo. Jego muzykę usłyszmy w towarzystwie kameralnych utworów takich kompozytorów jak m.in. Wojciech Kilar i Jacques Ibert.

17
listopada

Poszukiwacze zaginionych polskich arii w Operze Wrocławskiej! Wyjątkowy koncert coraz bliżej

Arie wspaniałych polskich kompozytorów setki, dziesiątki lat leżały zapomniane w bibliotekach i archiwach. Niektóre z nich mogłyby zniknąć bez śladu - z biegiem lat rękopisy partytur, zapisane na kwasowym papierze, blakły. Ocalił je Szymon Mechliński, niespełna 30-letni utalentowany śpiewak i propagator zapomnianej polskiej muzyki. Dzięki jego niemalże archeologicznej pracy, w ostatni weekend listopada w Operze Wrocławskiej, zaprezentowane zostaną nieznane polskie arie - niektóre po raz pierwszy w powojennej historii Polski. Koncert poprowadzi Krzysztof Ibisz.

12
listopada

Wszyscy pod Operę!

Dokładnie 13 listopada mija 180 lat od otwarcia gmachu Opery Wrocławskiej. Tego dnia, gdy zapadnie zmrok, budynek rozświetli wyjątkowa iluminacja, a towarzyszyć jej będzie projekcja filmowo-muzyczna. Usłyszymy m.in. utwór, którym 180 lat temu otwierano ten gmach.

8
listopada

Dni Niepodległości w Operze Wrocławskiej

Wieczór patriotyczny, wspólne śpiewanie z publicznością i Halka Stanisława Moniuszki - to propozycje Opery Wrocławskiej na artystyczne uczczenie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powodów do świętowania jest więcej. Dokładnie 13 listopada przypada jubileusz 180-lecia gmachu Opery Wrocławskiej. Tego dnia, gdy zapadnie zmrok, budynek rozświetli wyjątkowa iluminacja, a towarzyszyć jej będzie projekcja filmowo-muzyczna. Usłyszymy m.in. utwór, którym 180 lat temu otwierano ten gmach.

29
października

Klasyka, młodość i nowatorstwo. Koncert Symfoniczny 6.11.2021

Szarość listopada i wielobarwność repertuaru - Opera Wrocławska na czas apogeum jesiennej atmosfery przygotowała dla widzów koncert będący mariażem dźwięków różnych epok z nowoczesnym malarstwem Poli Dwurnik. Muzyka klasycznego Mozarta, uduchowionego Panufnika oraz atonalnego Schönberga wybrzmi spod batuty Bassema Akikiego - dyrygować będzie połączonym siłom orkiestr symfonicznych Opery Wrocławskiej i Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

5
października

Zygmunt Krauze: 60 lat twórczości

Drugi weekend października w Operze Wrocławskiej upłynie pod znakiem obchodów jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej Zygmunta Krauzego. Kompozytor, pianista, pedagog, animator życia muzycznego - Krauze przez lata dał się poznać jako wszechstronny artysta, który w swojej działalności przekraczał granice gatunkowe, stąd np. jego inspiracja malarstwem Władysława Strzemińskiego w tworzeniu muzyki unistycznej. Jest autorem pięciu oper, a także wielu utworów symfonicznych i koncertów instrumentalnych. Do współpracy zapraszał również architektów, tworząc instalacje muzyczno-przestrzenne m.in. w Polsce, Austrii oraz Francji.

28
września

Skąd pochodzi zło?
Wolny strzelec Carla Marii von Webera

(...) żadne stworzenie poza
człowiekiem
nie posługuje się słowem
które może być narzędziem
zbrodni (...)

Tadeusz Różewicz, Unde malum?

27
września

Obchody 180-lecia gmachu Opery Wrocławskiej

Ta jesień będzie wyjątkowa - przed nami szereg wydarzeń upamiętniających historię pięknego klasycystycznego budynku przy Świdnickiej 35 - w tym roku mija 180 lat odkąd Teatr Kalte Asche, znajdujący na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Oławskiej i Piotra Skargi, zakończył swoją działalność na rzecz nowo wybudowanej siedziby, którą znamy dziś jako Opera Wrocławska.

17
września

Poławiacze pereł, czyli sławy młodego pokolenia w Operze Wrocławskiej

Zanim wystąpi na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku, pojawi się w Operze Wrocławskiej. Tenor Piotr Buszewski znalazł się w obsadzie Poławiaczy Pereł i razem z innymi znakomitymi przedstawicielami młodego pokolenia, tchnie w klasyczne dzieło Bizeta nowego ducha, zabierając nas u schyłku kalendarzowego lata nad wybrzeża Oceanu Indyjskiego.

7
września

Gwiazda Toski ponownie na deskach Opery Wrocławskiej Mikołaj Zalasiński w Nabucco

Nie milkną jeszcze echa zachwytów nad jego interpretacją demonicznego Barona Scarpii, a już niedługo zobaczymy go w następnym, równie wyrazistym wcieleniu. Mikołaj Zalasiński, jeden z najsłynniejszych polskich barytonów, wcieli się w rolę bezwzględnego dyktatora Nabuchodonozora w uwielbianej przez publiczność operze Nabucco Giuseppe Verdiego. Spektakle pojawią się na deskach Opery Wrocławskiej 10,11, 12 i 18 września.

17
sierpnia

Scenograf jak podróżnik w czasie. Gary McCann tworzy dla Opery Wrocławskiej

Pochodzi z Irlandii Północnej, a ze swoją twórczością już wielokrotnie przekraczał przejścia graniczne. W swoim dorobku ma prace stworzone m.in. dla Opery Wiedeńskiej, Philadelphia Opera, Teatro San Carlo w Neapolu czy Royal Court Theatre w Londynie - teraz do tej listy dołącza Opera Wrocławska, w której realizuje swój pierwszy polski projekt. Tosca w reżyserii Michaela Gielety ma być operą, w której styl baroku zderzy się duchem włoskiego kina lat 50.

5
sierpnia

Tosca, czyli muzyczny kryminał. Dzieło Pucciniego otworzy sezon artystyczny 2021/2022 w Operze Wrocławskiej

Namiętność w ramionach śmierci, zazdrość i ...konflikt z policją. Tosca, ponadczasowe dzieło Giaccomo Pucciniego, pod koniec sierpnia doczeka się następnej odsłony - tym razem na deskach Opery Wrocławskiej. Spektakl otworzy sezon artystyczny 2021/2022, a w stolicy Dolnego zagoszczą prawdziwe gwiazdy operowego świata: Lianna Haroutounian, Ewa Vesin, Giorgi Sturua i Ambrogio Maestri.

24
czerwca

Nowy sezon w Operze Wrocławskiej

Opera Wrocławska po raz kolejny daje szansę młodym artystom. Opera wraz z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu 13 czerwca 2021 roku organizuje niezwykłe wydarzenie, w którym spotkają się muzyka i malarstwo - Mozart i Schönberg z twórczością Poli Dwurnik.

8
czerwca

Opera Wrocławska stawia na młodych dyrygentów i instrumentalistów

Opera Wrocławska po raz kolejny daje szansę młodym artystom. Opera wraz z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu 13 czerwca 2021 roku organizuje niezwykłe wydarzenie, w którym spotkają się muzyka i malarstwo - Mozart i Schönberg z twórczością Poli Dwurnik.

27
maja

Opera Młodych we Wrocławiu

Najzdolniejsi studenci i absolwenci ramię w ramię z doświadczonymi artystami! Opera Wrocławska stworzyła projekt, dzięki któremu młodzi adepci sztuki operowej u progu kariery mają możliwość uczyć się od profesjonalistów oraz występować na scenie z artystami o uznanych, światowych pozycjach.

20
maja

OTWIERAMY SIĘ!

Szanowni Państwo,
już w najbliższy weekend na naszej scenie spektakle baletowe Anna Karenina. Spektaklom będą towarzyszyły wyjątkowe wydarzenia: debiut Olgi Markari w roli tytułowej Anny Kareniny oraz benefis Natsuki Katayama, która zdecydowała o zakończeniu kariery baletowej i właśnie jako solistka na scenie w Annę Kareninę wcieli się po raz ostatni.

22
kwietnia

Opera daje oddech przez Internet

Warsztaty z cyklu "Opera daje oddech" skierowane do osób po covidzie, są już dostępne online. Artyści Opery Wrocławskiej, za pośrednictwem Internetu, uczą m.in. jak prawidłowo oddychać, rozluźniać mięśnie odpowiedzialne za oddech, a także prezentują ćwiczenia poprawiające ogólną ruchomość ciała.

10
marca

Zakład przegrany, zdrada odkryta... Così fan tutte

Jedna opera, dwie odsłony - tradycyjna, klasyczna i zupełnie nieoczywista. Wystawiona podczas premiery wersja to wynik losowania na oczach publiczności. W tle miłość, wierność, zdrada i honor oraz pytanie o ich miejsce we współczesnych związkach. Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszą w tym sezonie premierę Opery Wrocławskiej Così fan tutte Mozarta.

3
marca

Baletowy wieczór kontrastów

Tancerze baletu Opery Wrocławskiej podczas jednego wieczoru zaprezentują się widowni w dwóch zupełnie odmiennych estetykach. Najbliższy weekend w teatrze upłynie pod znakiem baletów Igora Strawińskiego - Gry w karty i Święta Wiosny.

24
lutego

"Poławiacze pereł" na scenie, a chór i orkiestra wśród publiczności

Opowieść o miłości, przyjaźni i zazdrości, która rozgrywa się na Cejlonie w czasach mitycznych w barwnej oprawie muzycznej i inscenizacyjnej - to propozycja Opery Wrocławskiej na nadchodzący weekend. Tym razem, po raz pierwszy przy udziale publiczności, chór zaśpiewa zarówno ze sceny, jak i z balkonów, a część orkiestry znajdzie się w strefie widowni.

16
lutego

Opera daje oddech

Praca z oddechem, zajęcia ruchowe, ćwiczenia mięśni twarzy w celu poprawy dykcji, a wszystko przy akompaniamencie fortepianu w zjawiskowych wnętrzach Opery - w taki sposób artyści chcą pomóc osobom po COVID-19, które do dziś borykają się z problemami oddechowymi. W Operze Wrocławskiej rozpoczyna się cykl bezpłatnych warsztatów artystyczno-terapeutycznych pn. "Opera daje oddech".

9
lutego

Walentynkowy prezent od Artystów Opery Wrocławskiej

Najpiękniejsze miłosne arie z repertuaru musicalowo-operetkowego, we wspaniałej oprawie muzycznej i świetlnej, to prezent, jaki z okazji Walentynek przygotowali dla swoich widzów artyści Opery Wrocławskiej. 14 lutego, o godz. 18.00, na kanale YouTube Opery Wrocławskiej odbędzie się koncert Oblicza Miłości

2
lutego

Dron w Operze

Opera Wrocławska wprowadza kolejne nowinki technologiczne w realizacji swoich spektakli online. Podczas najbliższej transmisji "Nabucco" widzowie będą mieli okazję podziwiać wnętrze teatru z perspektywy drona. Takie rozwiązanie ma dodać dynamizmu już na samym wejściu widza w rozpoczynający się spektakl.

15
stycznia

Technologia multicam w Operze Wrocławskiej

Podczas najbliższej transmisji "Opowieści Hoffmanna" przygotowanej przez Operę Wrocławską widz po raz pierwszy będzie miał możliwość podejrzeć - a nawet podsłuchać - inspicjenta, dyrygenta czy muzyków. Wszystko dzięki technologii multicam. To nowość w zakresie operowego streamingu w Polsce.