Opera Wrocławska

Dla mediów

16
lutego

Opera daje oddech

Opera Wrocławska wychodzi naprzeciw osobom, które przeszły COVID-19, a do dziś odczuwają skutki choroby, w szczególności problemy oddechowe. Program „Opera daje oddech” to cykl warsztatów, na które składają się  m.in. zajęcia ruchowe i nauka prawidłowego oddychania. Spotkania poprowadzą artyści Baletu Opery Wrocławskiej i Chóru Opery Wrocławskiej.

Artyści doskonale wiedzą, że świątynią ciała jest przepona, której używają do wydobycia dźwięków. Wiedzą, jak ćwiczyć, żeby dobrze oddychać. Chcemy się tą wiedzą z Państwem dzielić. Dlatego z całą serdecznością zapraszamy wszystkich do naszej Opery na warsztaty, które nie tylko wzmocnią mięśnie i pomogą przywrócić pełny oddech, ale też, dzięki muzyce, poprawią samopoczucie. Będzie serdecznie, zdrowo i pięknie - zapewnia dyrektor Opery Wrocławskiej Halina Ołdakowska.

Program obejmujący specjalnie dobrane ćwiczenia fizyczne i oddechowe jest ściśle konsultowany z Partnerem Projektu - Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.
Wiele osób, które przeszły COVID-19  ma problem z zaburzeniami oddechowymi. Wtedy cierpi całe ciało. Niska jakość oddechu to słabe dotlenienie organizmu, a inne negatywne procesy to już efekt domina. Dodatkowo czas choroby jest jednoznaczny z brakiem aktywności fizycznej, dlatego ruch, ćwiczenia oporowe mięśni i praca z oddechem to podstawowe narzędzia podnoszące komfort życia po chorobie. - mówi dr Maciej Mraz, Kierownik Działu Fizjoterapii Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Z inicjatywy Samorządu Województwa Dolnośląskiego w regionie powstały cztery poradnie dla pacjentów po Covid-19.

Poradnie dla osób po przebytym zakażeniu koronawirusem zwiększają komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Musimy jednak pamiętać, że wiele osób boryka się również z problemami natury emocjonalnej, dlatego tym bardziej zapraszam do Opery, której magia i nastrój pomogą poczuć się lepiej, silniej, zdrowiej. Wszyscy czekamy już na powrót do normalności, ale niech to będzie czekanie aktywne - apeluje Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. W placówkach we Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze realizowane są kompleksowe badania pozwalające ocenić stan zdrowia pacjenta.

Od dziś osoby zmagające się z powikłaniami po zarażaniu koronawirusem oprócz specjalistycznej pomocy udzielanej w poradniach pocovidowych, które uruchomiliśmy na Dolnym Śląsku, mogą skorzystać z niecodziennej formy rehabilitacji oddechowej prowadzonej przez artystów Opery Wrocławskiej. Warsztaty wokalne dla osób po chorobie COVID-19 to bardzo ciekawa inicjatywa. Pomimo tego, że zajęcia są prowadzone w formie zabawy to są one konsultowane ze specjalistami z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, którzy czuwają nad tym, żeby oprócz poprawy samopoczucia zajęcia te miały realny wpływ na poprawę stanu zdrowia osób zmagających się z problemami oddechowymi - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Do programu „Opera daje oddech” można zgłaszać się poprzez e-mail opera@opera.wroclaw.pl lub telefonicznie pod numerem: +48 71 370 88 84 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16). Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Załączniki do pobrania:

fot.Robert Petryna

fot.Robert Petryna

fot.Robert Petryna