Opera Wrocławska

Dla mediów

15
stycznia

Technologia multicam w Operze Wrocławskiej

Podczas najbliższej transmisji „Opowieści Hoffmanna” przygotowanej przez Operę Wrocławską widz po raz pierwszy będzie miał możliwość podejrzeć - a nawet podsłuchać - inspicjenta, dyrygenta czy muzyków. Wszystko dzięki technologii multicam. To nowość w zakresie operowego streamingu w Polsce.

Tylko podczas sobotniego streamingu na platformie VOD Opery Wrocławskiej, oprócz możliwości oglądania spektaklu w tradycyjny sposób, widzowie będą mogli śledzić wydarzenie z różnych ujęć
i perspektyw.
- Opera idzie z duchem czasu i otwiera się na odbiorców, zaprasza do swojego świata. Jesiennymi streamingami pokazaliśmy, że współistnienie opery i filmu stało się realne, a taka symbioza tworzy zupełnie nową jakość w sztuce. Czas na kolejny krok. - zapowiada Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Nowa technologia w streamingu Opery Wrocławskiej
Internetowa publiczność będzie miała do dyspozycji cztery podglądy - pierwszy to wątek główny, a trzy pozostałe to możliwość obserwacji dyrygenta, orkiestry lub koordynatora przebiegu wydarzenia. Przełączanie się między kamerami jest bezstratne, co oznacza każdorazową możliwość powrotu do wątku głównego. Widz nie traci także dźwięku. Dźwięk ze sceny zostaje nieco wyciszony jedynie przy inspicjencie, ale tylko po to, żeby móc usłyszeć jego pracę.
- Dzięki technologii multicam widz będzie mógł zobaczyć realizację takiego wydarzenia od kuchni. Obserwacja, a nawet podsłuchiwanie inspicjenta, który przywołuje artystów na scenę, pilnuje świateł, scenografii to naprawdę ciekawe doświadczenie i niepowtarzalna okazja, żeby zajrzeć za kulisy. - mówi Halina Ołdakowska.
To nie koniec niespodzianek, jakie na najbliższą sobotę przygotował wrocławski Teatr Operowy. W nową rolę wcieli się także Mariusz Kwiecień, Dyrektor Artystyczny Opery Wrocławskiej:
- Sobotniego wieczoru, podczas antraktu, zaproszę naszych widzów na krótkie wywiady z największymi gwiazdami tego wydarzenia - Charlesem Castronovo i Ekateriną Siuriną. W przerwie zabierzemy także publiczność na wirtualny spacer i zajrzymy do charakteryzatorni, gdzie widz z pewnością poczuje emocje, jakie towarzyszą artystom przed wyjściem na scenę. To będzie niezapomniany wieczór! - zapewnia Mariusz Kwiecień.

Technologia multicam, czyli śledzenie spektaklu z różnych perspektyw i ujęć będzie dostępna dla widzów jedynie podczas sobotniego streamingu. Od 17 stycznia spektakl będzie dostępny na platformie VOD w formie retransmisji z możliwością oglądania wydarzenia jedynie w tradycyjnej formie.
Streaming „Opowieści Hoffmanna” Jacques’a Offenbacha odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 stycznia o godz. 19. Dostęp do spektaklu można wykupić na stronie www.opera.wroclaw.pl w zakładce VOD. Koszt dostępu to 20 zł.

Załączniki do pobrania:

fot.J.K. Żurek

fot.J.K. Żurek

fot.J.K. Żurek