Opera Wrocławska

Dla mediów

1
lipca

Pan Tomasz Janczak nowym Dyrektorem Opery Wrocławskiej

Pan Tomasz Janczak jest cenionym w środowisku operowym menadżerem i artystą. W 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. W 2008 roku objął stanowisko pełnomocnika dyrektora do spraw artystycznych Teatru Muzycznego w Lublinie, w latach 2009-2014 w tym samym teatrze pełnił funkcję dyrektora artystycznego. Od 2014 do 2016 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, gdzie dał się poznać jako pomysłodawca, organizator i reżyser wielkich wydarzeń muzycznych takich jak zorganizowany w Hali Stulecia we Wrocławiu koncert Dwa Żywioły z udziałem Aleksandry Kurzak i Krzysztofa Cugowskiego. Przez ostatnie siedem lat zarządzał Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze jako dyrektor naczelny i artystyczny. Śpiewał jako solista oraz pierwszy tenor zarówno w polskich, jak i europejskich teatrach operowych.

Posiada tytuł reżysera teatralnego oraz dyplom ukończenia studiów podyplomowych Wydziału Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu z tytułem Skutecznego Menadżera Nowoczesnej Firmy. Jest doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka.

Tomasz Janczak zainicjował i zrealizował z sukcesami wiele tytułów i superwidowisk m.in. La Traviata i Nabucco G. Verdiego w Lublinie czy Zemsta nietoperza i Baron Cygański w Wałbrzychu. Jest pomysłodawcą Karkonoskiego Festiwalu Operowego, gdzie zrealizował spektakle takie jak Straszny Dwór, Carmen, Traviata, Nabucco, Baron Cygański, które zostały przyjęte z dużym entuzjazmem przez wielotysięczną publiczność. Podczas sześciu edycji festiwalu odpowiedzialny był za inscenizację i reżyserię jak również wcielał się w główne role w/w produkcji.

Od lat prowadzi działalność koncertową w Polsce, a także poza jej granicami - w październiku 2019 w Toronto brał udział w koncercie The Very Best of Moniuszko organizowanego przez Celebrity Symphony Orchestra.

W dobie pandemii koronawirusa w Polsce w 2020 roku jako pierwszy w kraju, zainicjował serię nowatorskich koncertów online z udziałem Muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej. Ponadto jest laureatem I miejsca w plebiscycie Gazety Wrocławskiej na Osobowość 2018 Roku Województwa Dolnośląskiego w kategorii Kultura.