Opera Wrocławska

Dla mediów

8
czerwca

Opera Wrocławska stawia na młodych dyrygentów i instrumentalistów

Młoda obsada śpiewaków premiery opery W. A. Mozarta Così fan tutte oraz debiut studenta dyrygentury Oskara Kucharskiego także w tym spektaklu stały się początkiem wyjątkowej współpracy Opery Wrocławskiej z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Czerwcowy koncert będzie ukazaniem syntezy sztuk: klasyczny Mozart, atonalny Schönberg oraz współczesne malarstwo Poli Dwurnik. Wystąpi Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu pod batutą Bassema Akiki, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej. Podczas koncertu usłyszymy mozartowski koncert obojowy C-dur (KV 285d), z solistą Arkadiuszem Krupą na czele.

Drugim utworem będzie Pierrot lunaire Arnolda Schönberga. To przełomowe dzieło z 1912 roku spowodowało wielkie przewartościowanie w muzyce XX wieku. Kompozytor zarzucił tradycyjne dotąd metody pisania muzyki i rozpoczął eksperymenty strukturalne. Pierrot lunaire stanowi awangardowe podejście do teatru muzycznego - łączy muzykę, tekst i plastykę. Wymagającą atonalną partię solową wykona Anna Lichorowicz-Erdei.

Oba arcydzieła, choć dalekie od siebie w czasie i w stylu, są bardzo wyjątkowe pod względem formy i wykorzystania możliwości instrumentów, a wspomniani kompozytorzy to bezsprzecznie osobowości, które miały ogromny wpływ na rozwój muzyki i kultury światowej. Jestem pewien, że doświadczona sopranistka Anna Lichorowicz i oboista Arkadiusz Krupa w połączeniu z wyjątkową energią bardzo utalentowanych studentów Akademii Muzycznej pozostawią ogromne wrażenie na publiczności. - mówi Bassem Akiki, dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej.

Podczas koncertu, za plecami artystów zostaną wyświetlone fragmenty obrazów Poli Dwurnik, które będą zapowiedzią wernisażu po koncercie. Pola Dwurnik jest jedną z najciekawszych polskich artystek ostatnich lat, uprawia malarstwo olejne, różne formy rysunku i kolaż. Po koncercie odbędzie się spotkanie z artystką we foyer Opery.

Koncert odbędzie się 13 czerwca o godz. 14:00. Bilety dostępne na: https://bit.ly/3g3vuUl

Projekt Opera Młodych będzie realizowany również w ramach nadchodzącej premiery Così fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta.

W przypadku tej produkcji mentorem młodych  jest z m.in. reżyser André Heller-Lopes, laureat wielu prestiżowych nagród, współpracuje z największymi teatrami operowymi, m.in. Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Praca z tak doświadczonym artystą jest dla studentów i absolwentów ogromną szansą na rozwój. A dla nas prawdziwą przyjemnością oglądać, jak rozkwitają. - mówi Mariusz Kwiecień.

Opera Młodych to nie tylko śpiewacy. Co prawda premierowe spektakle Così fan tutte 4 i 5 czerwca poprowadzi Adam Banaszak, jednak dwa ze spektakli popremierowych odbędą się pod batutą dyplomanta Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, który w ten sposób zwieńczy swoją naukę.

Bardzo się cieszymy, że student klasy dyrygentury prof. Marka Pijarowskiego - Oskar Kucharski, w ramach swojego dyplomu, poprowadzi spektakl w naszym teatrze. Opera Wrocławska stwarza możliwość również młodym adeptom sztuki dyrygenckiej na profesjonalne początki, co akurat w przypadku dyrygentów nie jest codziennością. - mówi Bassem Akiki, dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej.

Opera Wrocławska, inaugurując projekt pod koniec ubiegłego roku,  od początku pragnie podkreślić, że młodzi artyści są przyszłością nowoczesnego teatru. Było to widoczne choćby podczas streamingów Cyganerii czy Sylwestra z Operą Wrocławską, w których  wystąpiły młode talenty polskiej sceny operowej, m.in. Adriana Ferfecka oraz Piotr Buszewski. Cyganeria została wówczas okrzyknięta najlepiej zrealizowanym spektaklem roku.

Premierowe spektakle Cosí fan tutte zaplanowano na 4 i 5 czerwca o godz. 19.00. Bilety dostępne na stronie www.opera.wroclaw.pl

Sponsorem strategicznym Opery Wrocławskiej jest KGHM Polska Miedź S.A.

Załączniki do pobrania: