Opera Wrocławska

Dla mediów

10
marca

Zakład przegrany, zdrada odkryta... Così fan tutte

Spektakl wyreżyseruje André Heller-Lopes, jeden z najsłynniejszych reżyserów operowych w Ameryce Łacińskiej. Lopes zaproponował bardzo nietypową koncepcję - o ostatecznej odsłonie spektaklu zadecyduje rzut monetą podczas uwertury. Publiczność do samego końca nie będzie wiedziała, czy obejrzy premierę w tradycyjnej, klasycznej wersji czy w odsłonie nieoczywistej. Artyści są przygotowani na oba warianty. Całość zostanie poprowadzona pod batutą Adama Banaszaka.

Fabuła tylko z pozoru wydaje się prosta. Dwaj młodzi oficerowie - Ferrando i Guglielmo, wysławiali piękno i cnotę swych narzeczonych - Dorabelli oraz Fiordiligi. Przysłuchiwał się temu stary Don Alfonso, który obiecał, że dowiedzie o wątpliwej wierności kobiet. Wystarczyła zręczna mistyfikacja i kilka prostych zabiegów teatralnych - kostium, pod którym ukryli się młodzieńcy, gorące zaklęcia miłosne i dramatyczne gesty, by skruszyć serca płochych niewiast. Już wkrótce zdolne były zmienić obiekt swych uczuć i gotowe ulec „nowym” adoratorom.

Salę operową naszego teatru opanuje miłosna aura, w której żart i komizm przeniknie się z głęboką refleksją na temat relacji, związków międzyludzkich i wartości, które nimi rządzą. - mówi Mariusz Kwiecień, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej.

Così fan tutte (w tłum. Tak czynią wszystkie) Wolfganga Amadeusa Mozarta to pierwsza premiera przygotowana przez obecną dyrekcję Opery Wrocławskiej.

Zaprezentujemy spektakl w zupełnie nietypowym wydaniu. Interaktywność, która pojawi się już na wstępie będzie ogromnym zaskoczeniem dla publiczności. Obie wersje to wspaniała scenografia, fantastyczne kostiumy i wyjątkowi soliści, gotowi do zaprezentowania się w dwóch odsłonach. - dodaje Mariusz Kwiecień.

Plakat promujący premierę, specjalnie dla Opery Wrocławskiej, zaprojektowała Katarzyna Zapart - projektantka graficzna, absolwentka ASP w Krakowie. Uczestniczka wielu międzynarodowych wystaw plakatów, od Japonii po Ameryki. Jej prace były doceniane przez wydawców takich jak Graphis (USA), Computer Arts (Wielka Brytania), Etapes (Francja).

Premierowe spektakle zaplanowano na 16 i 17 kwietnia o godz. 19.00. Bilety dostępne na stronie www.opera.wroclaw.pl

Sponsorem strategicznym Opery Wrocławskiej jest KGHM Polska Miedź S.A.

Załączniki do pobrania:

plakat Katarzyna Zapart