Opera Wrocławska

Aktualności

12
czerwca

Zapowiedź sezonu 2024/2025

W nadchodzącym sezonie artystycznym repertuar Oper Wrocławskiej został tak skonstruowany, by wciąż poszerzać grono publiczności, oferując wydarzenia odpowiadające wielu różnym preferencjom i gustom.

W sezonie 2024/2025 planujemy:

Premiery
 • Nabucco Giuseppe Verdiego (11.10.2024)
 • Królowa śniegu – balet (8.11.2024; choreografia: Małgorzata Dzierżon, scenografia, światła, multimedia: Mikki Kunttu)
 • Cyrulik sewilski Gioacchino Rossini (13.12.2024; reżyseria: Anette Leistenschneider, scenografia: Paweł Dobrzycki, kostiumy: Małgorzata Słoniowska)
 • Straszny dwór Stanisława Moniuszki (15.03.2025)
 • Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka – opera dla dzieci (23.05.2025; reżyseria: Paweł Szkotak)
 • Frida – balet (7.06.2025; choreografia: Annabelle Lopez Ochoa, scenografia i kostiumy: Dieweke van Reij)

 • Specjalne koncerty
 • Opera młodym (1.09.2024)
 • Gala inauguracyjna (6, 7, 8.09.2024)
 • Requiem Giuseppe Verdiego (26, 27, 29.10.2024)
 • Koncert galowy laureatów konkursu wokalnego (21.11.2024)
 • Koncert kolęd (19, 20, 21.12.2024)
 • Gala sylwestrowa (31.12.2024; 1, 4.01.2025)
 • Święto muzyki – koncert przed gmachem Opery Wrocławskiej (21.06.2025)

 • Ponadto nie zabraknie spektakli należących do stałego repertuaru operowego, będą to m.in.: Madame Butterfly i Tosca Giacomo Pucciniego, Włoszka w Algierze Gioacchino Rossiniego, Manekiny Zbigniewa Rudzińskiego, Don Giovanni i Czarodziejski flet w Breslau Wolfganga Amadeusa Mozarta, Carmen Georges’a Bizeta, Kandyd Leonarda Bernsteina i Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka; spektakle baletowe: Napoli 1841 Augusta Bournonville’a, Tryptyk baletowy Flight/Bolero/Elsa canasta oraz Requiem W. Amadeusa Mozarta z choreografią Jacka Tyskiego; oraz spektakl dla dzieci: Yemaya – królowa mórz Z. Krauzego, Pchła szachrajka P. Małeckiego, Karnawał zwierząt Camille’a Saint-Saënsa.

  Jubileusz
  8 września 1945 r. spektaklem Halka Stanisława Moniuszki we Wrocławiu rozpoczęła działalność polska scena operowa. We wrześniu 2025 roku będziemy obchodzili 80. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji nadchodzący sezon będzie 80. - jubileuszowym powojennym sezonem Opery Wrocławskiej.
  W sezonie 2024/2025 czeka nas wiele jubileuszowych wydarzeń: spektakli oraz eventów około artystycznych, będą to m.in. koncerty, wystawy, pokazy, spotkania z artystami, prelekcje, a także wiele działań edukacyjnych i społecznych.

  Nowi soliści
  Jednym z ważniejszych zadań jakie dyrektor postawił przed sobą w swoim planie kadencyjnym jest rozbudowa i wzmocnienie zespołu etatowych solistów Opery Wrocławskiej. W związku z tym od nowego sezonu zespół solistów powiększy się o znakomitych artystów:

 • Jolanta Wagner – sopran.
  Jedna z najwybitniejszych polskich solistek operowych. Zrealizowała w swojej karierze większość najbardziej wymagających ról sopranowych. W OW będzie kreować między innymi Abigail w Nabucco, tytułową Toscę, Cio-cio-san w Madame Butterfly.

 • Agnieszka Adamczak – sopran.
  Wyłoniona po przesłuchaniach zrealizowanych w listopadzie 2023, jako jedna spośród ponad 400 solistów, którzy się na nie zgłosili. W Operze Wrocławskiej będzie można ją podziwiać m.in. w roli Micaëli w Carmen, Donny Elwiry w Don Giovannim, Paminy w Czarodziejskim flecie w Breslau i wielu innych rolach.

 • Paweł Żak – tenor.
  Zaproszony jako solista gościnny do wykonania partii Lindoro we Włoszce w Algierze, zaprezentował niesamowity kunszt wokalny doceniony przez wszystkich – od publiczności po zespół opery – można powiedzieć, że nie pozostawił wyboru, jak tylko zaproponować mu stałą współpracę. W Operze Wrocławskiej będzie występował między innymi w rolach Hrabiego w Cyruliku Sewilskim, Don Ottavia w Don Giovannim, Damazego w Strasznym Dworze czy Tamina w Czarodziejskim flecie w Breslau.

 • Ponadto w kolejnym sezonie artystycznym do współpracy zaprosimy wielu znakomitych artystów gościnnych: dyrygentów – Daniel Smith, Georgios Balatsinos, Georgio Croci czy Paweł Przytocki; oraz solistów – gościć będziemy dawno niewidzianą w naszym teatrze Iwonę Sobotkę (w roli Cio-cio-san w Madame Butterfly), Mikołaja Zalasińskiego, Karinę Skrzeszewską, Leszka Skrlę i wielu innych.

  Lato z Operą
  W okresie wakacyjnym Opera Wrocławska wychodzi naprzeciw swoim melomanom – zarówno tym stałym, jak i nowej publiczności, odwiedzającej Wrocław, oferując cykl letnich koncertów w pięknych, zabytkowych operowych wnętrzach. Będą to spotkania zarówno z urokiem kameralistyki, jak i niepowtarzalnością mniejszych niż zazwyczaj form wokalnych. Melomani będą mogli tym razem, zupełnie wyjątkowo doświadczyć kontaktu z muzykami orkiestry Opery Wrocławskiej, na co dzień widocznymi jedynie poprzez swoją muzykę, dobiegającą z orkiestronu. Letnie koncerty to możliwość percepcji sztuki w jej wielobarwnych odsłonach i formach.

  Sprzedaż biletów ruszy 17 czerwca 2024 r.

  fot.Wojciech Palacz