Opera Wrocławska

Aktualności

6
czerwca

Premiera Napoli 1841

Opera Wrocławska pod koniec sezonu artystycznego 2023/2024 – 8 czerwca – pragnie zaprosić wszystkich miłośników baletu na wyjątkową premierę baletową Napoli 1841. Będzie to polska premiera tego rzadko wykonywanego dzieła. Choreografię stworzył August Bournonville oraz Johan Kobborg, a muzykę napisało aż czterech duńskich kompozytorów doby romantyzmu: Holger Paulli, Eduard Helsted, Niels Wilhelm Gade i Hans Christian Lumbye.

Jest to wydarzenie niezwykłe pod wieloma względami. Będzie to pierwsze polskie wykonanie tego najważniejszego dzieła Duńskiej Szkoły Baletowej. Po drugie – Johan Kobborg jest ekspertem w dziedzinie choreografii Augusta Bournonville’a i pragnie on zaprezentować wrocławskiej publiczności nie tyle samo odtworzenie baletu sprzed niemalże dwóch wieków, ale chce ukazać swoją autorską wizję, przedstawiając na scenie proces twórczy wielkiego mistrza, jakim był Bournonville. Dwuaktowe Napoli 1841 szanuje przeszłość, odświeżając narrację, tworząc nową i ekscytującą wersję tego klasycznego dzieła z XIX wieku. 

Napoli 1841 przedstawia historię duńskiego choreografa, twórcy Duńskiej Szkoły Baletowej Augusta Bornonville’a, który z powodu serii nieporozumień z dworem królewskim był zmuszony opuścić swój kraj. Bournonville udaje się w długą podróż do Włoch, w opowieści Kobborga w towarzystwie wiodącej tancerki Caroliny Kellermann. W słonecznym Neapolu odnajduje inspiracje, by móc dalej tworzyć, a efektem wyprawy jest balet Napoli, w którym Kellermann zostaje pierwszą odtwórczynią głównej roli Teresiny.

Każda premiera to dla zespołu Baletu Opery Wrocławskiej ogromne święto. Możliwość realizacji historycznego wydarzenia jakim jest premiera Napoli 1841 to nie tylko wspaniałe artystyczne wyzwanie, ale też wyróżnienie dla artystów naszej sceny. Dziękuję choreografowi Johanowi Kobborgowi za jego wkład i codzienną pracę z zespołem Baletu i Ambasadorowi Królestwa Danii za objęcie spektaklu patronatem honorowym - mówi Małgorzata Dzierżon, kierownik Baletu Opery Wrocławskiej


W głównych rolach wystąpią:
August Bournonville – Marcin Kupiński, Andrzej Malinowski
Caroline – Mizuno Toma, Sherly Belliard
Pierwszy Tancerz – Alessandro Ciotta, Massimo Colonna Romano
Rybak – Armando Barros, Dino Staković


Realizatorzy:

Kierownik muzyczny, dyrygent – Rafał Karczmarczyk
Choreografia – Johan Kobborg i August Bournonville
Scenografia i kostiumy – Otto Bubeníček
Reżyseria świateł – Marcin Nogas
Kierownik baletu – Małgorzata Dzierżon