Opera Wrocławska

Aktualności

29
maja

Gwiazdorska Tosca w Operze Wrocławskiej i na placu Wolności!

Najbliższa Tosca Giacomo Pucciniego na deskach naszego teatru będzie wydarzeniem wyjątkowym pod wieloma względami. Podczas spektakli 31 maja i 2 czerwca w głównych rolach podziwiać będziemy światowej sławy parę - w życiu i na scenie. W postać tytułowej śpiewaczki Florii Toski wcieli się znakomista Aleksandra Kurzak, zaś w roli jej scenicznego partnera, malarza Maria Cavaradossiego wystąpi jej mąż, tenor najwyższej próby - Roberto Alagna. Będzie to pierwszy raz kiedy ta niezwykła para zaprezentuje się razem na polskiej scenie, w pełnym formacie scenicznym.

Transmisja na placu Wolności
Majowy spektakl dostępny będzie dla każdego za sprawą transmisji na żywo na telebimie. Transmisja rozpocznie się 31 maja na Placu Wolności wraz z początkiem przedstawienia o godzinie 18.00. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Zachęcamy wszystkich do spędzenia tego ciepłego, wiosennego wieczoru na świeżym powietrzu wraz z Operą Wrocławską i ponadczasową muzyką Pucciniego.

*Informujemy, że Opera Wrocławska nie zapewnia miejsc siedzących w czasie transmisji.

Obsada
Oprócz Aleksandry Kurzak, nazywanej najsłynniejszym polskim sopranem oraz jednego z najznamienitszych tenorów na świecie, jakim bez wątpienia jest Roberto Alagna, w trakcie nadchodzących spektakli ujrzymy i usłyszymy Mikołaja Zalasińskiego jako Barona Scarpię. Tomasz Rudnicki wcieli się w Cesara Angelottiego, Jacek Jaskuła wystąpi w roli Zakrystiana, postać Spoletty wykreuje Jędrzej Tomczyk, w partii Sciarrone zaprezentuje się Andrzej Zborowski, jako strażnik wystąpi Jerzy Szlachcic. O spektaklu Tosca to wyjątkowy spektakl Giacomo Pucciniego, który po swojej premierze 14 stycznia 1900 r. spotkał się z krytyką recenzentów. Jednocześnie jednak został przyjęty przez widzów z ogromnym entuzjazmem i docenieniem, co nie tylko zapewniło mu globalną sławę ale także zagwarantowało stałe miejsce w pierwszej piątce najczęściej wystawianych oper na świecie.

Opera powstała w czasach weryzmu, stąd jej charakterystyczna specyfika przypominająca literacki nurt naturalizmu. Spektakl eksploruje tematy związane z życiem normalnych ludzi, prezentuje dramatyzm w sposób jak najbardziej prawdopodobny, wykorzystuje brutalność i akty przemocy jako nieodłączny element budowy okrutnego świata, a śpiew w nim słyszalny umożliwia widzowi bezpośredni wgląd w psychikę i rozterki bohaterów.

Ten ponadczasowy utwór opowiada historię śpiewaczki oraz malarza, których miłosne uczucie zostaje wystawione na próbę wraz z wplątaniem ich losów w polityczne intrygi. Puccini zakotwiczył akcję spektaklu w określonych ramach - zarówno czasu, jak i miejsca, był to pierwszy utwór posiadający tak dokładnie sprecyzowaną scenerię. Historia Tosci ma miejsce w Rzymie w 1800 roku jednak reżyser Michael Gieleta oraz scenograf Gary McCann przenoszą akcję dzieła do lat 50. XX wieku. Mimo tego realizatorzy wiernie przedstawiają historyczne miejsca Wiecznego Miasta wraz z całym bogactwem sztuki i architektury minionych wieków.