Opera Wrocławska

Aktualności

15
marca

Premiera Femme fatale już niebawem

Na wieczór baletowy pod wspólnym tytułem Femme fatale składają się dwie znane pozycje europejskiej literatury baletowej. El amor brujo (Czarodziejska miłość) hiszpańskiego kompozytora Manuela de Falli oraz Carmen - Suita Rodiona Szczedrina oparta na ponadczasowym dziele Georgesa Bizeta stają się terenem twórczych poszukiwań Jacka Tyskiego, choreografa-rezydenta Opery Wrocławskiej.

W konferencji prasowej wzięli udział: Jacek Tyski (choreograf premiery), Marcin Nałęcz-Niesiołowski (dyrektor Opery Wrocławskiej i dyrygent premiery), Magdalena Ciechowicz (kierownik Baletu Opery Wrocławskiej), tancerze Baletu Opery Wrocławskiej, Łukasz Ożga (solista) i Anna Gancarz (koryfejka), a także Iryna Zhytynska (mezzosopran).

Twórcy, realizatorzy i artyści spektaklu przedstawili wizję artystyczną premiery. Wśród pytań, na które starano się odpowiedzieć, były: jakim dzieckiem była Carmen, zanim stała się pełną czaru uwodzicielką? Co wpłynęło na kształt jej osobowości? Co się zdarzyło, że gorset ról i oczekiwań społecznych okazał się dla niej za ciasny?

Carmen to tylko z pozoru kobieta opanowana i chłodna. Pod maską poukładania kipią jednak emocje, te niewysłowione a wszechogarniające, decydujące o wyborze drogi postępowania. Carmen rzuca się w wir życia, idzie w nieznane. Tajemnica ją pociąga, czasem balansuje na krawędzi. Wiedzie na pokuszenie, sama ocierając się o żar prowadzący do samospalenia.

Premiera wieczoru baletowego Femme fatale 25 i 26 marca 2017 w Operze Wrocławskiej.fot. Wojciech Palacz


fot. Wojciech Palacz