Opera Wrocławska

Aktualności

11
maja

Benjamin Britten w wykonaniu Opery Wrocławskiej - wyjątkowa premiera DVD

Drodzy Melomani!

Jesteśmy niezwykle dumni i podekscytowani, że wreszcie możemy podzielić się z Wami tym ważnym dla nas projektem. Oddajemy w Wasze ręce pierwsze polskie nagrania kameralnych oper "Piekielny piec ognisty" ("The Burning Fiery Furnace") i "Rzeka krzyczących ptaków" ("Curlew River"). Są to rzadko wystawiane w Polsce dzieła jednego z wybitnych twórców operowych XX w. - brytyjskiego kompozytora Benjamina Brittena.

Decyzja o nagraniu zapadła w 2020 r., w czasach pandemii Covid-19, gdy instytucje kultury mogły już funkcjonować, ale wciąż były zamknięte dla publiczności. Opera Wrocławska postanowiła wówczas wystawić przed pustą widownią i utrwalić wyjątkowe spektakle. Format DVD pozwala przedstawić je w możliwie pełny sposób. W tych opowieściach istotnym wzbogaceniem muzyki jest bowiem gra aktorska, kostiumy, scenografia i gra świateł.

Reżyser Michał Znaniecki na potrzeby spektaklu wykorzystał i zaaranżował nie tylko scenę, ale również przestrzeń widowni i balkonów. Wymagające solowe partie instrumentalne wykonują muzycy Orkiestry Opery Wrocławskiej. W gronie solistów znaleźli się zarówno artyści opery (m.in. Tomasz Rudnicki, Łukasz Rosiak, Jakub Michalski, Aleksander Zuchowicz, Hanna Sosnowska, Maria Rozynek-Banaszak), jak i zaproszeni goście - Krystian Krzeszowiak czy Marcin Bronikowski. Ważną rolę odgrywa także Chór Opery Wrocławskiej.

Obie kolekcjonerskie płyty z dziełami Benjamina Brittena można już kupić w kasach opery. Cena pojedynczego wydawnictwa to 30 zł, a zestawu dwóch płyt - 50 zł.