Opera Wrocławska

Aktualności

10
czerwca

W Operze Wrocławskiej spotykają się muzyka i malarstwo

Na jednej scenie w Operze Wrocławskiej spotkają się profesjonalni muzycy i studenci. Wystąpi Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu pod batutą Bassema Akiki, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej. Usłyszymy mozartowski koncert obojowy C-dur (KV 285d), z Arkadiuszem Krupą, wybitnym solistą i pedagogiem, pierwszym oboistą orkiestry Sinfonia Varsovia na czele.
Drugim utworem będzie Pierrot lunaire Arnolda Schönberga. To przełomowe dzieło z 1912 roku spowodowało wielkie przewartościowanie w muzyce XX wieku. Kompozytor zarzucił tradycyjne dotąd metody pisania muzyki i rozpoczął eksperymenty strukturalne. Pierrot lunaire stanowi awangardowe podejście do teatru muzycznego - łączy muzykę, tekst i plastykę. Wymagającą atonalną partię solową wykona sopranistka Anna Lichorowicz-Erdei, solistka Opery Wrocławskiej.

Oba arcydzieła, choć dalekie od siebie w czasie i w stylu, są bardzo wyjątkowe pod względem formy i wykorzystania możliwości instrumentów, a wspomniani kompozytorzy to bezsprzecznie osobowości, które miały ogromny wpływ na rozwój muzyki i kultury światowej. Jestem pewien, że doświadczona sopranistka Anna Lichorowicz-Erdei i oboista Arkadiusz Krupa w połączeniu z wyjątkową energią bardzo utalentowanych studentów Akademii Muzycznej pozostawią ogromne wrażenie na publiczności.- mówi Bassem Akiki, dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej.

Integralną częścią wydarzenia będzie multimedialna projekcja przetworzeń obrazów Poli Dwurnik jako zapowiedź wernisażu z udziałem artystki, który odbędzie się po koncercie.

We foyer Opery Wrocławskiej zostanie zaprezentowana wystawa pt. "Dwunastu Mężów Apolonii". Jest to cykl prac malarskich, nawiązujących do historii malarstwa, gdzie przedstawionych zostaje dwunastu mężczyzn, będących alegoriami dwunastu miesięcy. Każdy "fikcyjny mąż" artystki to nie tylko inna pora roku, ale kolejny etap życia kobiety i jej wyobrażenia o idealnym partnerze. Pola Dwurnik splata własne doświadczenia z marzeniami i oczekiwaniami innych kobiet, tworząc dwanaście ujęć współczesnego społeczeństwa. Do tematu podchodzi z poczuciem humoru charakterystycznym dla całej jej twórczości, nie odbierając mu jednocześnie powagi, a nawet dramatyzmu.
Jako miłośniczka opery i muzyki klasycznej ogromnie się cieszę, że moje obrazy wejdą w dialog z muzyką wielkiego kompozytora. Podczas pracy często słucham płyt z ogromnej kolekcji moich rodziców melomanów. Połączenie malarstwa z klasyką muzyki uważam za doskonałe. Taka synteza sztuk, współpraca i wymiana artystyczna dają zawsze niezwykłe efekty - mówi Pola Dwurnik.

Wystawa została przygotowana przez Krupa Gallery.

Pola Dwurnik jest jedną z najciekawszych polskich artystek ostatnich lat, uprawia malarstwo olejne, różne formy rysunku i kolaż. Jest autorką ośmiu książek artystycznych, z których najbardziej znana to "Dziewczyna na płótnie / Girl on Canvas" - zbiór autorskich interpretacji jej malarstwa takich autorów jak Olga Tokarczuk, Maria Poprzęcka, Piotr Lachmann. Obrazy i rysunki artystki były pokazywane na wystawach zbiorowych i solowych w galeriach i muzeach sztuki w Londynie, Bazylei, Rzymie, Sankt Petersburgu, czy Berlinie.

Koncert odbędzie się 13 czerwca o godz. 14:00. Bilety dostępne na: https://bit.ly/3g3vuUl