O spektaklu
Accademia dell'Opera to cykl warsztatów, który wprowadza najmłodszych widzów w magiczny świat opery i baletu. Czym właściwie jest opera? Co kryje się pod tajemniczym słowem pointa? Kim jest inspicjent? I w jaki sposób wydobyć dźwięk z trąbki? Na te i wiele innych pytań nurtujących naszych małych odkrywców świata muzyki odpowiedzą muzykolożka, animatorka i pedagożka na co dzień pracująca z dziećmi oraz artyści Opery Wrocławskiej. W tym sezonie, w ramach zajęć gościć będziemy również muzyków spoza naszego zespołu! Warsztaty w aktywny sposób przygotowują młodego widza do odbioru muzyki klasycznej, rozwijają wrażliwość i otwierają na nowe doświadczenia.
W ramach Accademii dell'Opera w tym sezonie odbędą się trzy cykle zajęć:
PACZKA-PONTA-PIRUET - abecadło baletu,
KOLORATURA i FALSET - od piosenki do arii,
BATUTA i PARTYTURA - od kapeli do orkiestry,
Cykl "KOLORATURA I FALSET - od piosenki do arii", wprowadzi dzieci w alfabet wokalistyki operowej. Głos ludzki należy do najpiękniejszych instrumentów. Podczas pierwszego spotkania dowiemy się, który z głosów śpiewa najwyżej, a który brzmi nisko i czy każdy może zostać solistą opery. Poznamy również galerię zespołów, w których głosy tworzą duet, tercet oraz kwartet wokalny. Będziemy nasłuchiwać melodii ukrytych w operach znanych mistrzów: G. Verdiego, W.A. Mozarta, czy twórcy polskiej opery narodowej S. Moniuszki, poznając podstawowe terminy muzyczne dotyczące śpiewu. Każda audycja jest wzbogacona o animacje i gry muzyczne prowadzone przez doświadczonego muzykologa.
Terminy: zajęcia odbywają się w niedzielę, raz w miesiącu.
Godziny zajęć: 13:00 - 14:00
Liczebność grupy: 15 - 50
Wiek uczestnika: 4 - 9 lat (zapraszamy również młodsze i starsze dzieci)
Pojedyncze zajęcia: 30 zł/dziecko.
Bilet dla drugiego i kolejnego dziecka: 15 zł.
Opiekun, który przyprowadzi dwoje lub więcej dzieci ma bezpłatny wstęp.
Bilet familijny (opiekun + dziecko): 40 zł
Najbliższe zajęcia
Najbliższe zajęcia odbędą pod hasłem: "Na ludową nutę"
Często na samo brzmienie słów "muzyka ludowa" odpowiadamy: Nie! To nie dla mnie! Tymczasem wielcy twórcy muzyki klasycznej, tacy jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski, a nawet współczesne zespoły rozrywkowe jak Brathanki czy Golec uOrkiestra, czerpali i nadal czerpią z bogatego źródła melodyki oraz rytmiki polskich tańców i pieśni ludowych. Podczas niedzielnych warsztatów zaproszony zespół wokalny wykona nie tylko utwory muzyki polskiej, ale również innych narodów. Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają instrumenty muzyczne, które wykorzystają podczas wspólnego muzykowania, a charakterystyczne rytmy polskich tańców narodowych utrwalimy podczas tańca.
Naszymi gośćmi będą artyści z Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej, którzy pod dyrekcją Małgorzaty Lewandowskiej i kierownictwem muzycznym Małgorzaty Sapiechy-Muzioł wykonają:
• Szła dzieweczka do laseczka, opr. Antoni Gref
• Czerwone jabłuszko, opr. Marek Czerniewicz
• Shenandoah, opr. James Erb
• Muie rendeira, Manuel Oltra
• Za našim Humenkem, Zdenek Lukaš
• Humoreska, Živko Fifrov
• Szczedrik, opr. Mykola Leontovyč