Alicja w krainie czarów - Robert Chauls

21 lutego 2017 10:00
Kategoria:
Dla dzieci
Czas trwania:
65 min.
Bilety:
Język:
polski z polskimi napisami

O spektaklu

Alicja w krainie czarów to barwna historia o małej dziewczynce, która we śnie zbłądziła w krainie, w której wszystko jest możliwe. Gąsienica z anielskim spokojem pali fajkę wodną, Szyderczy Kot wykrzywia sie do wszystkich w złośliwym uśmiechu, można tam coś zjeść i nagle zmienić się w olbrzyma, coś wypić i stać się liliputem. Cóż to za miejsce?! Cóż za historia?! Tutaj nic nie jest logiczne i do wyjaśnienia, a słowa absurdalne, niesłychane, zaskakujące, niemożliwe najlepiej oddają atmosferę tej krainy.


Obsada

Alicja -
Joanna Marszałek
Biały Królik -
Adam Frontczak
Szyderczy Kot, Fałszywy Żółw -
Aleksander Zuchowicz
Gąsienica, Marcowy Zając -
Marek Paśko
Księżna -
Andrzej Zborowski
Gryf -
Jacek Lech
Kucharka, Królowa Kier -
Barbara Bagińska
Orzesznica, Król -
Łukasz Rosiak
Kapelusznik -
Marcin Grzywaczewski

* - gościnnie

Streszczenie libretta

Podczas upalnego popołudnia Alicja bawi się w tajemniczym ogrodzie, usiłuje złapać latające wokół motyle. Zmęczona zabawą zasypia na ławeczce. Nagle przez ogród przebiega Biały Królik, a za nim jakaś tajemnicza postać. Królik najwyraźniej gdzieś się spieszy. Alicja zaczyna obserwować Królika, który znika w odkrytej właśnie jamce. Zaciekawiona postanawia wskoczyć do jamki w ziemi.

Nagle znajduje się w tajemniczym podziemnym świecie pełnym tajemniczych drzwi. Niestety wszystkie są zamknięte. Alicja odkrywa stolik z kluczami pasującymi do najmniejszych drzwi, przez które jest tylko w stanie przecisnąć głowę. Dzięki magicznej buteleczce i ciastku z rodzynkami Alicji udaje się przedostać do wnętrza.

W tajemniczym pokoju zamieszkuje na wielkim grzybie Pan Gąsienica, palący palą fajkę wodną. Zatroskana Alicja stara się dowiedzieć od niego w jaki sposób może uzyskać właściwy wzrost. Dostaje w prezencie słoiczki ze specjalnymi grzybkami mogącymi powiększać i pomniejszać tego kto spróbuje grzybków.

Apsik! Apsik! Alicja słyszy jakieś tajemnicze kichnięcia i nagle jej oczom pojawia się Księżna z dzieckiem na ręku i Kucharka wciągająca za sobą ogromną kuchnie polową. A co to za przedziwne postacie! Kucharka z żywego Młynka posypuje wszystkich pieprzem, przyprawiając o nowe ataki kichnięć.

Księżna spiesząc się na bal do Królowej porzuca dziecko, które nagle okazuje się różową świnką. Gdyby tego było mało nagle w piecu słychać rumor i wyskakuje z niego Szyderczy Kot. Kot uświadamia Alicji, że wszyscy są tu zwariowani, a najbardziej ci, którzy mieszkają obok.

Otwierają się kolejne drzwi i oczom Alicji pojawia się troje niezwykłych postaci. To Kapelusznik, Marcowy Zając i Suseł. Przy podwieczorku toczą ze sobą niekończący się spór. Okazuje się, że od chwili kiedy Królowa skazała Kapelusznika na śmierć ma on "na pieńku" z Czasem.

Czas obraził się i ciągle stoi w miejscu, stąd biesiadujący nie mogą zakończyć podwieczorka. Nagle opowieść Susła zostaje przerwana fanfarami zapowiadającymi nadejście Królowej.

Pojawia się dwór Królowej i Króla Kier. Alicja zostaje zaproszona przez Królową do zwariowanej gry w krykieta za pomocą zdalnie sterowanego Jeża i Flaminga! Podczas gry wściekła Królowa skazuje wszystkich jej uczestników na ścięcie głowy! Na szczęście Królowa postanawia przedstawić Alicji Fałszywego Żółwia.

Niezwykła postać Gryfa pół lwa-pół orła pojawia się na równie dziwnym pojeździe. Alicja w raz z nim przenosi się w głębiny morskie gdzie spotykają mieszkającego tam Fałszywego Żółwia. Podczas obiadu składającego się z zupy żółwiowej podanej w eleganckiej restauracji na dnie morskim, Żółw opowiada swą niezwykła historię. Zafascynowani opowieścią uczestnicy biesiady tańczą wymyślnego kadryla.

Zabawę przerywa odgłos trąbek zapowiadający nadejście Królowej. Alicja przenosi się na salę sądową gdzie rozpoczyna się proces Waleta Kier oskarżonego o kradzież ciastek upieczonych przez Królową. Na świadków Król powołuje Kapelusznika, Księżną i Alicję. Proces zostaje zakłócony przez Księżną posypującą wszystkich pieprzem.

Nagle zaczyna dziać się cos dziwnego. Świat Kart zaczyna się zapadać, z góry spadają duże karty do gry. Znika świat Królowej Kier.

Alicja budzi się na ławeczce w ogrodzie. Wokół unoszą się w powietrzu motyle i ważki. A więc to wszystko był tylko sen! Ale nagle przez ogród przebiega Biały Królik a za nim Tajemnicza Postać. Alicja odkrywa przy ławeczce kartę do gry. "A więc może jednak to nie był sen"?

Adam Frontczak

(na podstawie libretta Roberta Chaulsa Alice in Wonderland)

Obsada

Recenzje spektaklu

Najbliższe spektakle