Opera Wrocławska

Aktualności

22
sierpnia

Opera Wrocławska na Festiwalu Moniuszkowskim

Artyści Opery Wrocławskiej zainaugurują dziś specjalnym koncertem 56. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju.

Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, to najstarsza impreza tego rodzaju w Polsce. Z początkiem lat 60. ubiegłego wieku Władysław Skoraczewski i Wacław Kaniewski, powołali do życia festiwal, którego celem miało być upamiętnianie postaci Stanisława Moniuszki i krzewienie jego twórczości. Opera Wrocławska z Festiwalem jest związana niemalże od pierwszych chwil. Już podczas drugiej edycji, w roku 1963 artyści wrocławskiej sceny operowej, przed publicznością w Kudowie wykonali "Halkę" Stanisława Moniuszki. Chwila ta stała się znamienna, od tamtego czasu stało się tradycją, że w Kudowie prezentowane są pełnowymiarowe spektakle operowe.

Dziś po 55 latach w tym samym miejscu, Operze Wrocławskiej przyjdzie zainaugurować festiwal, który potrwa do 25 sierpnia, a zwieńczy go wspaniały korowód. W programie koncertu znajdą się fragmenty z oper "Halka" i "Straszny dwór", a także wybrane pieśni ojca polskiej opery narodowej.

Wystąpią: Joanna Zawartko (sopran), Hanna Sosnowska (sopran), Zdzisław Madej (tenor), Jacek Jaskuła (baryton), Tomasz Rudnicki (bas-baryton) i Andrzej Zborowski (baryton). Obok solistów wystąpi Chór Opery Wrocławskiej, przygotowany przez Annę Grabowską-Borys, orkiestrę poprowadzi Wojciech Rajski. Wraz z Operą Wrocławską wystąpi także Yury Haradzetski.