Opera Wrocławska

Aktualności

22
maja

Accademia dell'Opera - projekt edukacyjny w Operze Wrocławskiej

Opera Wrocławska zaprasza do udziału w nowym projekcie edukacyjnym Accademia dell'Opera, którego celem jest wprowadzenie najmłodszych widzów w magiczny świat opery i baletu. Co kryje się pod tajemniczym słowem opera? W języku włoskim oznacza to dzieło, w którym bardzo ważną rolę odgrywają śpiewacy i balet. Jeszcze w tym sezonie rozpoczynamy cykle edukacyjne dla dzieci dotyczące tych dwóch dziedzin. Wierzymy, że udział w proponowanych zajęciach pozwoli dzieciom rozwijać swoją wrażliwość i pełniej uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych . w tym sezonie rozpoczęły się dwa cykle: PACZKA-POINTA-PIRUET abecadło świata baletowego oraz KOLORATURA I FALSET od piosenki do arii.

Cykl PACZKA - POINTA - PIRUET abecadło baletu odsłania przed dziećmi kulisy świata baletowego. Dzieci przekonają się, czy paczka to grupa przyjaciół, w której pas de deux jest niegrzeczne, a piruet zawsze stanie w obronie dzieci? W magiczny świat tańca baletowego wprowadzą nas tancerze Baletu Opery Wrocławskiej: Magdalena Kurilec - Malinowska i Andrzej Malinowski, którzy są również doświadczonymi pedagogami tańca baletowego.

W trzecim odcinku dzieci zobaczą z bliska kostiumy z najpiękniejszych spektakli baletowych jak np. Jezioro łabędzie P. Czajkowskiego, czy Romeo i Julia S. Prokofiewa. Tancerze zaprezentują baletowe akcesoria i elementy baletowego stroju: baletki, pointy, tutu, paczka - zobaczymy jak je zakładać i przygotować przed wyjściem na scenę. Zaprosimy dzieci do baletowej sali prób, gdzie przy wielkich lustrach spróbują wykonać przy drążku pod okiem swoich nauczycieli baletowe kroki i pozycje; zaczniemy od plié i releves, kilka razy zrobimy battement tendu, spróbujemy utrzymać się w przepięknej arabesque, poćwiczymy też pozycje rąk, czyli port de bras, a po zakończeniu lekcji wszyscy wykonają révérence, czyli pełen wdzięku ukłon baletowy.

Dzieci mogą zobaczyć swoich nauczycieli na scenie Opery Wrocławskiej w spektaklach baletowych, m.in.: Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego, Karnawał zwierząt C. Saint-Saënsa, Romeo i Julia S. Prokofiewa, Wieczór polski F.Chopina / W.Kilara. Magdalena i Andrzej prywatnie są małżeństwem, ale również na scenie występują, jako para ukochanych w spektaklu Femme fatale (El amor brujo M. da Falli / Carmen - Suita R. Szczedrina). Audycje poprowadzi muzykolog - Anna Wagner.

Cykl "KOLORATURA I FALSET - od piosenki do arii", wprowadza dzieci w alfabet wokalistyki operowej. Głos ludzki należy do najpiękniejszych i najdelikatniejszych instrumentów. Dzieci poznają specyfikę każdego z głosów; dowiemy się, który z nich śpiewa najwyżej, a który brzmi nisko, oraz czy każdy może zostać solistą opery? Najmłodsi uczestnicy poznają tajniki muzyki operowej poprzez animacje, gry i interaktywne zabawy muzyczne, które poprowadzi muzykolog Anna Wagner.

W operowym Foyer, gdzie zazwyczaj gromadzi się dorosła publiczność podczas spektaklowych antraktów, dzieci będą uczyć się rozpoznawać, co to takiego crescendo i diminuendo, forte i piano i czy razem tworzą fortepian? Po dźwiękach gamy oprowadzi nas Kotka Koloraturka i Pies Falset... Będziemy nasłuchiwać melodii ukrytych w operach znanych mistrzów: G. Verdiego, W.A. Mozarta, czy twórcy polskiej opery narodowej S. Moniuszki.

Trzeci odcinek cyklu KOLORATURA I FALSET od piosenki do arii będzie poświęcony różnym gatunkom operowym; spotkają się opera Seria i opera Buffa, Wodewil, Singspiel.

Gośćmi specjalnymi będą soliści Opery Wrocławskiej: Hanna Sosnowska - sopran, Dorota Dutkowska - mezzosopran, Jacek Jaskuła - baryton oraz Łukasz Rosiak- baryton. To dzięki wspaniałym głosom naszych solistów dzieci poznają tajniki operowego śpiewu. Artyści zaśpiewają dla uczestników najpiękniejsze operowe arie i duety, oraz zaproszą do wspólnego śpiewania. Usłyszymy m.in. duet Papageny i Papagena z Czarodziejskiego fletu W. A. Mozarta w wykonaniu Doroty Dutkowskiej i Łukasza Rosiaka, arię Julii z opery I Capuleti e i Montecchi V. Belliniego w wykonaniu Hanny Sosnowskiej, arię Rozyny z Cyrulika Sewilskiego G. Rossiniego w wykonaniu Doroty Dutkowskiej, czy też słynną arię Torreadora z Carmen G. Bizeta w wykonaniu znakomitego barytona Jacka Jaskuły.


Terminy:
każde kolejne zajęcia w obu proponowanych cyklach będą się odbywać w ostatnią niedzielę miesiąca.
Najbliższe zajęcia w niedzielę 27.05.2018r.

Godziny zajęć:
- Cykl "PACZKA - POINTA - PIRUET" godz. 11:00 - 12:00
- Cykl "KOLORATURA I FALSET - od piosenki do arii" godz. 13:00 - 14:00

Wiek uczestników: 4- 10 lat

Liczebność grupy: 20 - 100

Cena biletów:
- Cykl "PACZKA - POINTA - PIRUET"; 1 zajęcia: 20 zł , karnet na 4 spotkania w ramach cyklu: 60 zł
- Cykl "KOLORATURA I FALSET - od piosenki do arii"; 1 zajęcia: 20 zł , karnet na 4 spotkania w ramach cyklu: 60 zł

Rezerwacji można dokonać w Dziale Promocji i Obsługi Widzów pod numerem telefonu +48 71 370 88 80 oraz pod adresem accademia@opera.wroclaw.pl. Zapraszamy po odbiór biletów do kasy Opery Wrocławskiej.