Opera Wrocławska

Aktualności

27
lutego

Manekiny  w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

25 lutego 2024 r. zakończył się POLIN Festival Music 2024 r. Ostatnim wydarzeniem muzycznym w ramach festiwalu był przedpremierowy pokaz opery kameralnej "Manekiny" Zbigniewa Rudzińskiego, opartej na prozie Brunona Schulza. Soliści i kameralna orkiestra Opery Wrocławskiej pod okiem reżyserki Kamili Siwińskiej oraz kierownika muzycznego spektaklu Trajana Murynia zdobyli uznanie warszawskiej publiczności przekazem dzieła sprzed ponad czterdziestu lat. W swojej recenzji Dorota Szwarcman napisała:

"Postać Jakuba, wystylizowana trochę na owego Brudasza ze zdjęcia, dominuje na scenie - mamy mnóstwo Jakubów, poza tym właściwym, granym i śpiewanym znakomicie przez Tomasza Rudnickiego każdy z instrumentalistów siedząc tyłem do widowni ma przypiętą do pleców podobiznę Jakuba. Pozostałe stroje dość fantazyjne: Polda i Paulina (Liliana Jędrzejczak i Aleksandra Malisz), "żywe manekiny", to blond chichotki w kolorowych szyfonach, zachowujące się dość sztucznie, jak to manekiny; stroje nieszczęśliwej królowej Dragi (Barbara Bagińska) i Edzia Kaleki (Jędrzej Tomczyk) trudno opisać, mają jakby dodatkowe łapy, co upodabnia je do wielkich pająków; jest jeszcze Eliza Kruszczyńska w podwójnej roli: niemej - pokojówki Adeli i śpiewanej - demonicznej Magdy Wang. Do tego jeszcze Anarchista Luccheni (Aleksander Zuchowicz), trochę Jakubopodobny. Wszystkiemu towarzyszą jeszcze projekcje ruchomych postaci Jakuba, Dragi i Edzia. Czy muzyka się zestarzała? Chyba nie. Język współczesny, ale zawiera wiele parodii i cytatów, np. z kankana, ale też z... Bartóka (prześmiewcze momenty z V Kwartetu smyczkowego i Koncertu na orkiestrę). Muzycy mają pole do popisu. Tym razem chyba też się przyjmie".

Premiera "Manekinów" na scenie Opery Wrocławskiej już w najbliższy piątek 1 marca, a pozostałe spektakle odbędą się 2 i 3 marca.

Serdecznie zapraszamy!