Opera Wrocławska

Aktualności

9
stycznia

Cyganeria Pucciniego w inscenizacji Waldemara Zawodzińskiego po raz 175 w Operze Wrocławskiej!

Treścią Cyganerii Pucciniego jest życie paryskiej bohemy w epoce balzakowskiej. Libretto zostało napisane na podstawie powieści Henriego Murgera z 1851 r. – Sceny z życia cyganerii (Scènes de la vie de bohème). Opera miała prapremierę 1 lutego 1896 r. w Teatro Regio w Turynie. Dzieło utrzymane jest w formie dramatu muzycznego, jest pełne zmysłowości oraz melodyjnej włoskiej kantyleny. Każda postać, istotne momenty akcji i uczucia mają swój odpowiednik w muzyce. Tu właśnie tkwi niezwykła finezja kompozytora, który potrafi tak wspaniale i zręcznie konstruować motywy muzyczne oraz ich wzajemne powiązania.


Wrocławskie przedstawienie w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego jest już grane od 26 lat. Do końca sezonu artystycznego 2022/2023 spektakl został zagrany aż 174 razy! Jego premiera odbyła się 22.11.1996 r., jeszcze przed generalnym remontem gmachu przy ul. Świdnickiej. Po rozpoczęciu modernizacji budynku wrocławianie oglądali spektakl siedmiokrotnie w Wytwórni Filmów Fabularnych, raz w Muzeum Architektury. La Bohème dwukrotnie została zaprezentowana w formie koncertowej: w 1997 r. w Sali Filharmonii Wrocławskiej i w 2001 r. w Studiu Polskiego Radia. W trakcie pandemii, w listopadzie 2020, r. również dwa razy zrealizowano ją w formie streamingu na żywo.


Artyści Opery Wrocławskiej wykonywali Cyganerię przed widownią rodzimą, a także podczas dalekich tournée. W 2000 r. wystawiono ją w Kudowie-Zdroju, a w 2009 r. w Szczawnie-Zdroju.

Pierwsze występy gościnne prezentujące ten tytuł za granicą odbyły się w już w 1996 r. Wówczas aż cztery razy przedstawienie wystawiono w Niemczech (Oldenburg, Hagen, Sollingen, Leonberg).


Aż trzy tournée, w trakcie których realizowano „Cyganerię” odbyły się w Holandii. Zespół wystąpił m.in. w Hadze, w Bredzie, Rotterdamie, Eindhoven Maastricht i Utrechcie. Przy okazji tych tras odwiedził także dwa razy belgijską Brugię i tamtejsze Cultuurcentrum Brugga (9.04.2001 i 12.02.2007).


W 2001 r. odbyły się aż dwa tournée z Cyganerią Opery Wrocławskiej na afiszu. Występy  dawano wówczas w miastach Wielkiej Brytanii. Podczas pierwszej styczniowej trasy dwa razy wrocławscy artyści wystąpili w Festival Theatre w szkockim Edynburgu i aż cztery razy w Royal Festival Hall w Londynie. Spektakle zebrały pochlebne recenzje od tamtejszych recenzentów. Następna trasa trwała prawie miesiąc rozpoczęła się 7 maja i trwała do 3 czerwca. Zespół wystąpił w High Wycombe Swan Theatre, Royal Concert Hall w Glasgow, Wolverhampton, Eastburne, Buxton Opera House, Llandudno, Reading, Royal & Derngate Northampton Theatre, a tournée zakończył w The Bridgewater Hall w Manchesterze. Łącznie zaprezentowano wówczas aż trzynaście spektakli.


W roku 2004 r. Cyganeria Opery Wrocławskiej zagościła na Cyprze. Dwukrotnie zespół wystąpił w nadmorskim Limassol w teatrze Rialto, i raz w stolicy kraju w Nikozji.


W końcu, w roku 2006 realizacja Opery Wrocławskiej trafiła nawet do kraju jednoznacznie kojarzonego z barwną bohemą – do Francji. Pierwszy ze spektakli zagrano w Palais des Festivals et des Congrès w znanym z festiwalu filmowego Cannes, kolejne przedstawienia pokazano w Niort, Mérignac i Valenciennes.


Wrocławska Cyganeria została także dwa razy zaprezentowana w Luksemburgu  na letnim muzyczno-teatralnym festiwalu w Wiltz w lipcu 2000 r.


Podsumowując, zagraniczna publiczność oglądała przygotowane przez wrocławskich artystów dzieło Pucciniego łącznie aż pięćdziesiąt pięć razy!


Styczniowe spektakle poprowadzi Maestro Giorgio Croci, a w głównych rolach wystąpią: Mimì – Iga Caban/Agnieszka Adamczak; Rodolfo – Irakli Murjikneli/Adam Sobierajski; Musetta – Maria Rozynek/Ewa Tracz; Marcello – Jacek Jaskuła; Schaunard – Tomasz Rudnicki; Colline – Jakub Michalski.