Opera Wrocławska

Aktualności

23
października

Początek najnowszej trasy koncertowej Jakuba Józefa Orlińskiego w Operze Wrocławskiej - Beyond Tour

Jakub Józef Orliński to pochodzący z Warszawy kontratenor. Jest jednym z czołowych artystów na świecie, koncertuje niemalże w każdym jego zakątku. "New York Times" określił go nagłówkiem: "Milenijny kontratenor - gwiazdor popowy". Nagrał szereg albumów z muzyką dawną, której interpretacje w jego wykonaniu nie mają sobie równych. Najnowsza płyta "Beyond" została zrealizowana wraz z orkiestrą Il Pomo d'Oro. Jej repertuar prezentuje utwory z okresu wczesnego baroku, są to kompozycje Monteverdiego, Cacciniego, Frescobaldiego, Kapsbergera, Saraciniego, Nettiego oraz Jarzębskiego. Muzykolog i śpiewak, a zarazem przyjaciel Jakuba Józefa Orlińskiego, Yannis François, opracował wyjątkowe utwory, które zostały nagrane po raz pierwszy. Tym samym na "Beyond" składa się aż 10 światowych premier fonograficznych. W dniu 24 października o godz. 19.00 w Operze Wrocławskiej będzie miał początek tej niezwykłej trasy koncertowej.

Zespół Il Pomo d'Oro powstał w 2012 roku. Nazwa pochodzi od tytułu opery A. Cestiego z 1666 roku. Il Pomo d'Oro (Złote jabłko), która skomponowana została okazji ślubu cesarza Leopolda I i Margarity Teresy z Hiszpanii. Spektakl był ówcześnie jedną z największych, najdroższych i najbardziej spektakularnych produkcji operowych. Muzycy Il Pomo d'Oro są znanymi specjalistami i należą do najlepszych w dziedzinie historycznej praktyki wykonawczej muzyki dawnej. Ich gra wyróżnia się jak najwierniejszym oddaniem pierwotnej myśli kompozytorskiej mistrzów z epoki baroku i klasycyzmu

Zespół regularnie koncertuje w wielu znaczących salach koncertowych i festiwalach w całej Europie. Jego dyskografia obejmuje m.in. kilka nagrań operowych: Agrippina, Serse, Tamerlano, Partenope i Ottone G.F. Händla, Catone in Utica L. Vinciego i La Doriclea A. Stradelli. Ponadto zostały nagrane recitale z solistami, przede wszystkim z Jakubem Józefem Orlińskim (Anima Sacra, 2018; Anima Aeterna, 2021). W swoim dorobku zespół ma również wiele albumów instrumentalnych m.in. z muzyką J.S. Bacha czy J. Haydna.

W 2022 roku Il Pomo d'Oro rozpoczął długoterminowy projekt nagrywania symfonii W.A. Mozarta oraz wybranych koncertów solowych pod batutą Maxima Emelyanycheva. Warto odnotować, że zespół jest oficjalnym ambasadorem El Sistema Greece, projektu humanitarnego mającego na celu zapewnienie bezpłatnej edukacji muzycznej dzieciom w greckich obozach dla uchodźców.


fot. Giulia Fassina

   

fot. Honorata Karapuda