Opera Wrocławska

Aktualności

10
października

Odszedł Maciej Krzysztyniak

Odszedł Maciej Krzysztyniak, nasz wspaniały kolega, niezapomniany solista Opery Wrocławskiej, gdzie pracował blisko 40 lat. Ukończył wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka i adj. Macieja Witkiewicza.


W swoim dorobku miał ponad 30 głównych partii barytonowych w takich operach, jak: „Manru” Paderewskiego, „Straszny dwór”, „Verbum nobile” i „Widma” Moniuszki, „Carmen” Bizeta, a także „Holender tułacz”, i części tetralogii „Złoto Renu”, „Zygryd”, „Zmierzch bogów” Wagnera, a także partie z oper „Samson i Dalila” Saint-Saënsa, „Dzień królowania”, „Bal maskowy”, „Otello”, „Rigoletto”, „Nabucco”, „Aida”, „Don Carlos” i „Trubadur” Verdiego, „Madame Butterfly”, „Cyganeria” i „Tosca” Pucciniego, „Faust” Gounoda, „Cosi fan tutte”, „Czarodziejski flet” i „Wesele Figara” Mozarta, „Hagit” Szymanowskiego czy „Gioconda” Ponchiellego.


Przez szereg lat wcielał się w rolę Tewjego w musicalu „Skrzypek na dachu”. Stworzył także świetne kreacje sceniczne w spektaklach dla dzieci: „Najdzielniejszy z rycerzy” Pendereckiego czy „Yemaya, królowa mórz” Krauzego. Znakomite role tworzył również w przedstawieniach opery współczesnej: „Jutro” Bairda i „Raj utracony” Pendereckiego. Był ulubieńcem publiczności podczas koncertów i gal operowych.


Często występował gościnnie za granicą: w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Danii, Luksemburgu, Włoszech, Hiszpanii, Czechach. Jego głos  nadal można usłyszeć na płytach z nagraniami m.in. „Traviaty”, „Cyganerii” czy „Toski”.


Maciej Krzysztyniak brał udział w wielu festiwalach muzycznych, takich jak m.in.: Wratislavia Cantans, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, Muzyki Polskiej i Europejskiej w Jeleniej Górze, Festiwalu Operowym Verdiego w Roncole we Włoszech, Sommerfestspiele w Xanten i na Festiwalu w Luksemburgu.


Odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony dla Wrocławia, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę Artystyczną czy Diamentem Wrocławia. Doceniała go również wrocławska widownia – dwukrotnie zdobył Złotą Iglicą i nagrodę od wrocławian dla Najlepszego Śpiewaka Roku.Giacchino Rossini - "Włoszka w Algierze", premiera: 25.01.1986
na zdjęciu: Mustafa - Maciej Krzysztyniak, fot. Maria Behrendt