Opera Wrocławska

Aktualności

15
lutego

Urodziny Ewy Michnik

Serdeczne życzenia składamy dziś Ewie Michnik!

Dyrygentki nie trzeba nikomu przedstawiać, a jej zasługi dla Opery Wrocławskiej są nieocenione. W latach 1995-2016 pełniła w niej funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. W trakcie jej kadencji zespoły opery przedstawiły 144 premiery operowe i baletowe. Powstał także jedyny w Polsce Festiwal Opery Współczesnej, a londyńska "Opera base" w 2011 umieściła Operę Wrocławską na 16 miejscu z 750 wśród najważniejszych teatrów operowych świata. Bogaty dorobek koncertowy dyrygentki to ponad 2100 koncertów i spektakli operowych w kraju i za granicą.

Dzięki niej Wrocław może cieszyć się obecnością superwidowisk operowych, realizowanych co roku na ogromną skalę. W trakcie jej kadencji dyrektorskiej odbyło się 20 spektakli w różnych lokalizacjach poza teatrem operowym, między innymi w Hali Stulecia, Pergoli, Stadionie Olimpijskim, Wyspie Piasek oraz na rzece Odrze.

Szczególną wagę przykładała do twórczości Ryszarda Straussa oraz Ryszarda Wagnera (jako druga kobieta na świecie dyrygowała całą tetralogią Pierścień Nibelunga). Łączyła idee przedwojennego teatru operowego ze współczesnością oraz promocją młodych solistów i kompozytorów. Od zawsze wyróżniało ją wizjonerstwo, niekonwencjonalność podejmowanych wyborów, odważne decyzje, a także dbanie o rozwój całej Instytucji.

Wśród nagród, przyznanych jej przez lata aktywności artystycznej, znajdują się m.in. statuetka Fryderyka w kategorii Album Roku za 2009 rok za płytę DVD wrocławskiego spektaklu "Król Roger", Złoty Orfeusz przyznawany przez Academie Du Disque Lirique w Paryżu (2010), nagrodę Akademii Fonograficznej w kategorii "Album Roku - Opera". Odznaczona Krzyżem Oficerskim (2001), Komandorskim (2010) i Komandorskim z Gwiazdą (2016). Na emeryturze wydała także książkę Wrocławskie megaopery Ewy Michnik w fotografii Marka Grotowskiego wydaną 29 grudnia 2022r przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Z wdzięcznością spoglądamy w przeszłość i życzymy dalszych sukcesów!