Opera Wrocławska

Aktualności

12
stycznia

Gabriela Legun jako Mimì oraz Rame Lahaj w roli Rodolfa w Cyganerii  już w lutym 2023 r.

Cyganeria Giacomo Pucciniego powraca na deski Opery Wrocławskiej już w lutym 2023 r. Opera w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego z ruchem scenicznym Janiny Niesobskiej grana jest w Operze Wrocławskiej nieprzerwanie od 22 listopada 1996 r., co czyni ją jednym z najdłużej wystawianych inscenizacji ostatnich lat. W przyszłym miesiącu na melomanów czekają cztery przedstawienia dzieła Pucciniego: 17, 19, 23 i 25 lutego. Tym razem w postać Mimì wcieli się sopranistka Gabriela Legun.

Artystka jest laureatką 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, który odbył się w czerwcu 2022 r. W 2019 r. zdobyła I miejsce w kategorii głosów kobiecych na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, a w 2021 r. została uhonorowana nagrodą dla Najlepszego Głosu Kobiecego na Concorso Lirico Internazionale w Portofino we Włoszech. Ponadto jest solistką Opery Śląskiej, występuje także na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, Opery Bałtyckiej oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

W ramach projektu Opera Młodych Gabriela Legun wystąpiła już na scenie Opery Wrocławskiej w roli Micaëli w Carmen Georges'a Bizeta; śpiewała również partię Donny Anny w Don Giovannim W.A. Mozarta. Z kolei spektakle Cyganerii są wyjątkową okazją do ujrzenia i usłyszenia solistki reprezentującej młode pokolenie śpiewaków, która wykona główną partię u boku, pochodzącego z Kosowa doświadczonego tenora - Ramego Lahaja, którego wrocławska publiczność mogła podziwiać podczas ubiegłorocznych spektakli Łucji z Lammermooru G. Donizettiego.

W lutowych spektaklach wystąpią ponadto: Szymon Mechliński (Marcello), Maria Rozynek-Banaszak (Musetta), Tomasz Rudnicki (Schaunard) oraz Jakub Michalski (Colline). Orkiestrę i Chór Opery Wrocławskiej poprowadzi Adam Banaszak.