Opera Wrocławska

Aktualności

27
października

Premiera Carmen Georges'a Bizeta w Operze Wrocławskiej

Carmen to dzieło cieszące się niezmienną popularnością, ze znakomitym, ponadczasowym librettem, opowiadającym o płomiennym uczuciu pomiędzy robotnicą fabryki cygar, a młodym żołnierzem Don José. Carmen to opera pełna emocji i uczuć, w której miłość i pożądanie splata się z zazdrością. To prawdziwa lista operowych przebojów.

Po 15 latach spektakl powraca na deski Opery Wrocławskiej w nowej odsłonie.

Reżyserka przedstawienia Maria Sartova, która nota bene właśnie na deskach Opery Wrocławskiej debiutowała, tuż po ukończeniu studiów wokalnych, rolą Micaëli w Carmen, nie chce sprowadzać jej jedynie do roli obiektu pożądania. Pokazuje jej charyzmę oraz niezależność w podejściu do zasad obyczajowych, religijnych czy kulturowych.

Scenografia jest połączeniem klasycznych elementów czerpiących z motywów sztuki hiszpańskiej (w tym malarstwa m.in. Francisa Goyi czy Joana Miró), z nowoczesnymi efektami multimedialnymi budującymi nastrój i emocje, wykreowanymi przez specjalistów od grafiki, filmu i wideoklipu - Damiana i Eliasza Styrnów.

Zmysłowe doznania pogłębia niecodzienna gra świateł stworzona przez eksperta widowisk - Bogumiła Palewicza oraz oryginalne podejście do kolorytu spektaklu.

O ruch i kostiumy zadbali: wybitni znawcy tematu, hiszpański baletmistrz i choreograf Alfonso Palencia oraz Małgorzata Żak, od wielu lat tworząca w Hiszpanii.

Nad muzyczną stroną całości czuwa Michał Klauza, uznany dyrygent operowy, obecnie szefujący Orkiestrze Polskiego Radia w Warszawie.

Historię o losach Carmen wykreują zaś śpiewacy, doceniani na scenach zagranicznych i krajowych. W rolę tytułowej bohaterki wcieli się Monika Ledzion-Porczyńska oraz Jadwiga Postrożna, szalejącego z emocji Don Joségo zaśpiewają Giorgi Sturua i Paweł Skałuba.

Jednak prawdziwy żywioł to młodzi, bowiem Carmen jest spektaklem Opery Młodych, autorskiego programu Mariusza Kwietnia, który młodym adeptom sztuki skraca drogę na scenę. Sporą część istotnych partii wykonują śpiewacy biorący udział w naszym programie Opera Młodych - w premierze Carmen na naszej scenie debiutują kolejni jego uczestnicy - Marta Matuszewska-Mazanek i Szymon Raczkowski. Pozostali uczestnicy programu biorący udział w tej realizacji to: Gabriela Legun, Kamila Dutkowska, Jerzy Butryn oraz Paweł Horodyski.

W powstawanie spektaklu zaangażowani są także studenci Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, studenci Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii - kierunek Dyrygentura, Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Chór Dziecięcy Opery Wrocławskiej.