Opera Wrocławska

Aktualności

28
września

Opera Wrocławska z 5 statuetkami Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury!

Najlepszy spektakl, najlepsi śpiewak i śpiewaczka operowi, najlepszy dyrygent oraz najlepszy plakat teatralno-muzyczny - w tych kategoriach Opera Wrocławska triumfowała podczas poniedziałkowego rozdania XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Przyznane statuetki to wielki sukces wrocławskiej sceny operowej, dowód na znakomicie wykorzystany potencjał wszystkich pracowników Opery Wrocławskiej oraz sygnał: jeżeli do opery, to tylko do Wrocławia!

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury to jedyny ogólnopolski konkurs dla teatrów muzycznych i operowych. Statuetki Jana Kiepury już od 16 lat trafiają w ręce najwybitniejszych Artystów i Twórców polskich i światowych scen, wyznaczając ambitne kierunki na muzyczno-teatralnej mapie Polski. Nagrody przyznawane są także za całokształt pracy artystycznej; w tym roku odebrała ją m.in. Ewa Michnik, była dyrektor Opery Wrocławskiej.

Opera Wrocławska zdobyła statuetkę w kategorii Najlepszy spektakl za operę Tosca w reż. Michaela Gielety. Kapituła konkursu doceniła Operę Wrocławską za udowodnienie, "że nawet klasyczne, dobrze znane widzom historie można opowiadać na nowo, żonglując epokami i przynależnymi im stylami. (...) Spektakl rezonował w recenzjach i komentarzach widzów jako wyjątkowo piękne i intensywne muzyczne doświadczenie, wynoszące Operę Wrocławską na światowy poziom artystyczny."

Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej, odbierając nagrodę w imieniu artystów, podkreśliła: To nagroda dla twórców Toski i całego zespołu Opery Wrocławskiej. Dla wszystkich, którzy ze mną pracują każdego dnia. To dla mnie szczególny spektakl, pierwszy, który razem z Mariuszem Kwietniem, dyrektorem artystycznym i Bassemem Akiki, dyrektorem muzycznym, przygotowaliśmy dla publiczności po objęciu dyrekcji i po pandemii. Włożyliśmy w niego bardzo dużo serca, chcąc pokazać, jakiego poziomu artystycznego widzowie mogą spodziewać się na scenie. Wszystko, co robimy, robimy dla publiczności. Chcemy, by widzowie wychodzili z naszych spektakli wzruszeni i chcieli wracać. Otrzymane przez nas nagrody pokazują, że to, co robimy, robimy dobrze.

Sukces wrocławskiego teatru potwierdza nagroda dla Bassema Akiki, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej, który statuetkę w kategorii Najlepszy dyrygent otrzymał również za Toskę. To już druga statuetka Jana Kiepury, która trafia do rąk laureata.
Kolejnym sukcesem jest uhonorowanie Aleksandry Kurzak za rolę Agaty w Wolnym strzelcu w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, spektaklu który uświetnił obchody 180 lat gmachu Opery Wrocławskiej.

Dobór artystów występujących na scenie wrocławskiej został doceniony również nagrodą dla najlepszego śpiewaka operowego, którą otrzymał Ambrogio Maestri, jeden z najbardziej uznanych barytonów na świecie, który wykreował rolę Barona Scarpii w nagrodzonym spektaklu Tosca.

W kategorii Najlepszy Plakat Teatralno-Muzyczny nagrodzono Katarzynę Zapart za projekt plakatu do Cosi fan tutte. Laureatka to wielokrotnie nagradzana projektantka, graficzka i plakacistka. Uczestniczka wielu wystaw i publikacji promujących plakat - od Japonii po obie Ameryki.

Cieszymy się ogromnie, artystom gratulujemy i zapraszamy do Opery Wrocławskiej!


fot. Michał Heller

   

fot. Michał Heller

   

fot. Michał Heller

   

fot. Michał Heller

   

fot. Michał Heller

   

fot. Michał Heller

   

fot. Michał Heller

   

fot. Michał Heller

   

fot. Michał Heller