Opera Wrocławska

Aktualności

18
września

Konferencja prasowa

Szanowni Państwo,
18 września 2020 roku odbyła się konferencja prasowa dyrekcji Opery Wrocławskiej, podczas której zostały zaprezentowane kierunki rozwoju instytucji oraz repertuar na sezon artystyczny 2020/2021.

Nadchodzący sezon będzie wyjątkowy z wielu powodów. Pierwszym z nich jest nowa dyrekcja, która wyróżnia się z zupełnie nowym podejściem do zarządzania Operą we Wrocławiu. Po drugie, instytucja otwiera się dla publiczności po ponad półrocznej przerwie spowodowaną epidemią. A trzecim powodem, wskazującym na wyjątkowość, jest repertuar, w którym nie zabraknie wielu premier i gwiazdorskich obsad spektakli.

Przypomnijmy, że od lipca 2020 roku funkcję dyrektora Opery Wrocławskiej pełni Halina Ołdakowska - menedżer kultury, dotychczasowy zastępca dyrektora Narodowego Forum Muzyki; funkcję dyrektora artystycznego pełni światowej sławy, do tej pory śpiewak nowojorskiej MET, baryton Mariusz Kwiecień, a dyrektorem muzycznym został, dobrze znany wrocławskiej publiczności, maestro Bassem Akiki. Natomiast funkcja kierownika baletu została powierzona Markowi Prętkiemu. Jest to tancerz z ogromnym dorobkiem scenicznym, który przez 15 lat był związany z Staatstheater Stuttgart, a doświadczenie zdobywał u boku Piotra Antonowicza Piestova, który jest zaliczany do najwybitniejszych pedagogów baletu.
Sezon 2020/2021 będzie podzielny na dwie części: Od października do grudnia będą grane spektakle, które były tu wystawiane już wcześniej. Będą to: Nabucco Giuseppe Verdiego, Poławiacze pereł Georges’a Bizeta, Kopciuszek Gioacchino Rossiniego, Cyganeria Giacomo Pucciniego, Dziadek do orzechów - Opowieść Wigilijna Piotra Czajkowskiego w fenomenalnej, cieszącej się ogromnym zainteresowaniem, adaptacji choreograficznej Youriego Vámosa, a także spektakle dla najmłodszych - Pchła szachrajka Macieja Małeckiego. Nie zabraknie również jesiennych koncertów symfonicznych Orkiestry Opery Wrocławskiej; w planach jest także - oprócz Gali Inauguracyjnej - Wieczór Operetkowy oraz Wieczór pieśni patriotycznej i Koncert kolędowy, podczas którego zaprezentują się soliści oraz Chór Opery.

Druga część sezonu będzie premierowa. Autorski program nowej dyrekcji będzie realizowany od styczniowej premiery Carmen Georges’a Bizeta. Późniejsze zaplanowane premiery to Tosca Giacomo Pucciniego, Cosi fan tutte W. A. Mozarta oraz zwieńczenie sezonu - czerwcowe superwidowisko operowe w Hali Stulecia Don Carlo Giuseppe Verdiego. W drugiej części sezonu nie zabraknie również spektakli wcześniejszych, takich jak Don Giovanni W. A. Mozarta, Madama Butterfly Giacomo Pucciniego, Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka, czy wspaniałego baletu Giselle Adoplhe’a Adama.

Kolejną płaszczyzną, na jakiej Opera Wrocławska pragnie rozwinąć działalność jest promocja młodych talentów. Jak mówi dyrektor Halina Ołdakowska:
- Jednym z celów działalności opery jest poszukiwanie i promocja młodych talentów. Jedna z premier w tym sezonie obsadzona będzie młodymi artystami - studentami lub śpiewakami po studiach.

Opera Wrocławska nie zapomina także o tak ważnej działalności instytucji jak edukacja. Dyrekcja pragnie kontynuować dotychczasowe działania, a także wprowadzać nowe w tym zakresie. W przygotowaniu są edukacyjne zajęcia dla najmłodszych. W planach jest także wznowienie od października zajęć w ramach Studia baletowego. Ta propozycja zajęć tanecznych będzie dedykowana dwóm grupom: najmłodszym oraz starszym. W nadchodzącym sezonie z pewnością znajdą się próby chóru dla miłośników literatury operowej. Kolejnym projektem, który znajdzie się na kulturalnej mapie Opery Wrocławskiej przyszłego sezonu, będzie Operowy labirynt.

Dyrekcja Opery zapewnia o bezpieczeństwie udziału we wszystkich wydarzeniach w Teatrze:
- Podczas spektakli i koncertów zapewniamy bezpieczne warunki uczestnictwa; zgodnie z reżimem sanitarnym, wynikającym ze stanu epidemii, znacznie ograniczyliśmy liczbą sprzedawanych biletów, usadziliśmy melomanów w najbardziej bezpiecznym dla nich układzie, zapewniamy dezynfekcją rąk, zobowiązujemy do noszenia masek ochronnych oraz wydzieliliśmy strefę dla seniorów - mówi Halina Ołdakowska.

Serdecznie zapraszamy Państwa do Opery Wrocławskiej. Mamy nadzieję, że nasza sztuka sprawi, że przeżyjecie Państwo z nami wiele niezapomnianych artystycznych wrażeń.

Sponsorem strategicznym Opery Wrocławskiej jest KGHM POLSKA MIEDŹ