Opera Wrocławska

Aktualności

15
marca

Wiesław Dudek w Operze Wrocławskiej - znany artysta tańca i pedagog prowadzi obecnie próby z naszym zespołem Baletu

Artysta tańca i pedagog, Wiesław Dudek ukończył Szkołę Baletową im. Feliksa Parnella w Łodzi, z nagrodą dla "Najlepszego absolwenta szkół baletowych w Polsce" w 1996 r.


Na jego dorobek sceniczny składają się liczne role solowe, które miał przyjemność tworzyć podczas swojej kariery zawodowej początkowo w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie oraz jako pierwszy solista w Teatrze Wielkim w Łodzi. Następnie dołączył do Stuttgart Ballet w Niemczech, a potem w 2003 roku przeniósł się do Staatsballet Berlin jako solista, gdzie kontynuował karierę przez następne dziewięć lat jako pierwszy solista.


Wiesław Dudek jest został doceniony przez wielu międzynarodowych choreografów, takich jak M. Bejart, J. Neumeier, U.Scholz, K.MacMillan, J.Cranko. Na szczególną uwagę zasługuje jego interpretacja Oniegina w choreografii J. Cranko. Współpracował z czołowymi zespołami baletowymi, takimi jak Teatr Bolszoj w Moskwie, K-Ballet w Tokio, Opera Królewska w Sztokholmie. Występował na całym świecie, w Republice Dominikańskiej, Meksyku, Kanadzie, USA, Brazylii, Japonii, Korei Południowej, Chinach, Francji, Hiszpanii, Rosji, Włoszech, Słowenii, Austrii, Szwecji, Grecji i Polsce.


Szczególne znaczenie w jego biografii artystycznej ma fakt, że w 2013 roku był pierwszym polskim tancerzem baletowym, który wystąpił w baletowym Teatrze Bolszoj w Moskwie, interpretując rolę Oniegina w "Onieginie" J. Cranko.


Wiesław Dudek regularnie zasiad w jury konkursów baletowych i prowadzenia lekcji tańca na wielu prestiżowych instytucjach. W 2014/15 objął rolę baletmistrza w Węgierskiej Akademii Tańca i Operze w Budapeszcie. Od 2015 roku mieszka i pracuje w Tokio. W latach 2015/2016 pracował jako nauczyciel w K-Ballet Company (Tetsuya Kumakawa Ballet Company) i szkole baletu K-Ballet. Jako nauczyciel gościnny współpracuje z Baletem w Stuttgarcie, Szkołą Johna Cranko, Tokyo City Ballet i innymi. W 2015 roku otrzymał nagrodę specjalną za osiągnięcia artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego oraz "Srebrny Medal Gloria Artis" przyznany przez Ministra Kultury i Sztuki. W 2018 r. Został uhonorowany przez miasto Ostrów Wielkopolski nagrodą Wojciechy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Wiesław Dudek jest także pomysłodawcą i reżyserem polsko-japońskiego projektu "Młody Duch Tańca", który miał swoją premierę we wrześniu 2017 roku.


O jego karierze i życiu można teraz przeczytać w książce Jana Stanisława Witkiewicza "Shoko Nakamura i Wiesław Dudek", która ukazała się w 2015 roku w Polsce.