Opera Wrocławska

Aktualności

18
stycznia

Odszedł prof. Ryszard Badura

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w wieku 96 lat zmarł wieloletni rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - prof. Ryszard Badura.

Profesor kochał operę i był aktywnym członkiem Towarzystwa Wagnerowskiego, jego rozległa wiedza i niebywała pamięć dotycząca wszelkich działań sceny operowej do samego końca ubogacała naszą historię. Podczas ostatniej premiery Halki w Operze Wrocławskiej, realizowanej w 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, kończącej Rok Polski w naszym teatrze i zarazem rozpoczynającej ogólnopolskie obchody Roku Moniuszkowskiego, prof. Badura podzielił się z nami wspomnieniem z pierwszej premiery, wystawionej tuż po wojnie na naszej scenie. Budynek jeszcze nie został w pełni odbudowany po zniszczeniach wojennych, w dachu znajdowała się dziura od bomby, w orkiestronie zasiadali muzycy z niemieckiej orkiestry, a widzowie ze łzami w oczach śpiewali hymn Polski... Tę Halkę Ryszard Badura, wówczas jeszcze młody student Uniwersytetu Wrocławskiego, oglądał z jaskółki, bowiem tylko na taki bilet było go wtedy stać, ale przez lata ze wzruszeniem wspominał, jak czuli się Polacy, kiedy niemiecka orkiestra odegrała hymn, następnie mazura, a potem zabrzmiała uwertura i wykonano całą Halkę Moniuszki. Ta miłość do opery towarzyszyła mu przez całe życie. Od tamtej pory nie opuścił niemal żadnej premiery, kończąc obecnością 16 grudnia 2018 roku.

Łączymy wyrazy współczucia dla Rodziny i Bliskich, mając świadomość dużej straty dla całego środowiska naukowego i muzycznego.