Opera Wrocławska

Straszny dwór - Stanisław Moniuszko

22 marca 2025 19:00
Kategoria:
Opera
Czas trwania:
180 min.
Bilety:
50-220 zł
Język:
polski z angielskimi napisami

O spektaklu

Straszny dwór Stanisława Moniuszki uchodzi za jedno z najdoskonalszych dzieł operowych kompozytora. Libretto autorstwa Jana Chęcińskiego zostało oparte na jednym opowiadaniu ze zbioru anegdot Kazimierza Stanisława Wójcickiego Stare gawędy i obrazy z 1840 roku. Chęciński jednak, do szlacheckiej historii dodał wątki z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza oraz Zemsty i Ślubów Panieńskich Aleksandra Fredry. Wszystko to zostało splecione doskonałą muzyką Moniuszki. Historia Stefana i Zbigniewa, powracających z wojny do swych rodzinnych stron, jest pełna polskiej patriotycznej myśli, a jednocześnie skrzy się szlacheckim humorem i optymizmem. Straszny dwór jest z jednej strony romantyczną, a z drugiej – polityczną opowieścią o dwóch młodych szlachcicach, którzy przysięgają sobie, że zawsze będą „żyć w bezżennym stanie”, no bo przecież – „ nie ma niewiast w naszej chacie – Wiwat! Semper wolny stan!”; jednak pojawia się w ich życiu Hanna i Jadwiga…

W 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe, w wyniku którego okupant rosyjski zamknął Teatr Wielki w Warszawie na ponad dwa lata. Ponowne otwarcie sceny narodowej postanowiono uczcić prapremierą Strasznego dworu, która to okazała się okazją do wielkich manifestacji patriotycznych, z resztą szybko stłumionych.

W Strasznym dworze zawarta jest mnogość rytuałów szlacheckich, które są ukazane w wielu szczegółach dzieła: polonezowy kurant, powitanie powracających paniczów chlebem i solą, przędzenie w wielkiej izbie przy śpiewie pieśni, zapustne tradycje wróżenia z wosku, czy myśliwskie spory. Rodzimość, domowość i szlacheckość – to miało przyświecać całości dzieła. Po przegranym powstaniu, siła narodu polskiego miała wyrastać z przeszłości, a co za tym idzie – z moralności, honoru, szacunku do Tradycji. Stało to w opozycji do rodzącej się nowej kultury mieszczańskiej, która na pierwszy plan wysuwała względy ekonomiczne. 

Sam spektakl został zdjęty z afisza po trzecim przedstawieniu. Kompozytor za swego życia opery tej nie zdążył więcej zobaczyć. Pierwsze wznowienie Strasznego dworu po carskiej cenzurze odbyło się w zaborze austriackim, we Lwowie i Krakowie w 1877 roku.


Obsada

Hanna -
Hanna Sosnowska-Bill/
Maria Rozynek
Jadwiga -
Aleksandra Opała/
Jadwiga Postrożna
Stefan -
Paweł Skałuba
TBA
Zbigniew -
Łukasz Klimczak*/
Adam Woźniak*
Cześnikowa -
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak/
Barbara Bagińska
Miecznik -
Łukasz Motkowicz/
Jacek Jaskuła
Skołuba -
Grzegorz Szostak*/
Remigiusz Łukomski*
Damazy -
Paweł Żak/
Aleksander Zuchowicz
Maciej -
Tomasz Łykowski/
Łukasz Rosiak
Marta -
Ewa Wadyńska-Wąsikiewicz/
Katarzyna Toboła
Grześ -
Piotr Bunzler/
Paweł Walankiewicz
Stara Niewiasta -
Jolanta Górecka/
Urszula Czupryńska

Streszczenie libretta

Streszczenie libretta

STRASZNY DWÓR

Akt I
Synowie nieżyjącego już Stolnika – Stefan i Zbigniew – żegnają się z towarzyszami broni. Postanawiają wytrwać w kawalerskim stanie, bowiem ani żona, ani dzieci nie mogą przeszkodzić im stanąć z bronią w ręku w razie potrzebie. Wszyscy towarzysze pancerni podzielają tę myśl: „Nie ma niewiast w waszej chacie” – rozbrzmiewa wokoło.

Wiejskie dziewczęta przygotowują komnaty na przyjazd paniczów. Przybywają Stolnikowicze. Bracia i ich wierny sługa Maciej witają dom rodzinny. Beztroską atmosferę niespodziewanie zaburza przyjazd stryjenki – Cześnikowej z Paprzyc, która oznajmia paniczom swe plany matrymonialne. Postanowiła wyswatać młodych rycerzy z dwiema córkami Skarbnikowej ze Skier. Jednakże bracia nie chcą nawet o tym słyszeć: „Chcieć nas żenić, to marzenie!”. Twierdzą też, że wkrótce wyruszą po odbiór wierzytelności poskładanych przez ich zmarłego ojca u sąsiadów, a zaczną od odwiedzin Miecznika w Kalinowie. Wiadomość o kawalerskich ślubach nie robi na stryjence takiego wrażenia, co wzmianka o kalinowskim dworze. Opowiada więc, że dwór Miecznika strasznym się zowie, że ciąży na nim jakaś klątwa, a po nocach straszą tam duchy. Panicze pozostają jednak niewzruszeni przestrogami stryjenki i nie odstępują od planów wizyty w Kalinowie.

Akt II
W wigilię Nowego Roku, w kalinowskim dworze Miecznika, przy kominku siedzą dziewczęta pod kuratelą Ochmistrzyni. Są wśród nich dwie dorosłe do małżeństwa córki gospodarza – Hanna i Jadwiga. Przy krosienkach nucą piosenki. Jadwiga przypomina, że jutro Nowy Rok, więc Hanna zarządza przygotowania do wróżb. W takt menueta wchodzi palestrant Damazy. Modny konkurent chce zrobić dobrą partię, toteż stara się o rękę którejkolwiek z córek Miecznika. Wróżby wypadły dla obu panien podobnie: pójdą za rycerzy, bo z wosku ulał im się pancerz, przyłbica i szyszak. Damazy jest niepocieszony. Z pomyślnych wróżb dumne są i panny, i Miecznik. Opowiadając Damazemu jakich pragnie mężów dla córek, kreśli swój ideał obywatela-patrioty.

Przed dwór zajeżdża Cześnikowa. Przyjechała wcześniej, bo postanowiła zrazić panny do Stolnikowiczów. Opowiada więc o kawalerskich ślubach Stefana i Zbigniewa, oczernia ich mówiąc: „Choć moi krewni, jakoś nie po męsku rzewni, ani podobni do swego protoplasty: zabobonni, trwożliwi, istne dwie niewiasty!" Miecznikówny na wieść o ich rzekomym tchórzostwie, postanawiają spłatać im figla.

Rozpoczyna się kłótnia myśliwych. Stary klucznik Skołuba prosi Miecznika, żeby rozsądził spór. Otóż na polowaniu oddano dwa strzały do dzika: strzelił Skołuba, ale również jakiś obcy jadący bryką. "Któż dowiedzie, czyj ten dzik?" - zapytują myśliwi. Nadchodzą Stefan i

 Zbigniew. Miecznik wita w swoim domu synów zmarłego przyjaciela. Wchodzi też Maciej, to on właśnie oddał ów drugi strzał do dzika. Miecznik zaprasza wszystkich na ucztę i spełnia pierwszy toast za pamięć nieżyjącego ojca paniczów. Zebrani podchwytują toast, każdy jednak pogrążony jest we własnych myślach: panny nie dowierzają wprawdzie słowom Cześnikowej, ale chcą wypróbować męstwo Stolnikowiczów; Maciej i Skołuba czują wzajemną urazę o dzika; Damazy bardzo liczy na tchórzostwo niebezpiecznych konkurentów i coś szepcze do ucha Skołubie, co rozdrażniony sporem myśliwskim klucznik przyjmuje je z gorącym aplauzem.

Akt III
W dawno opuszczonej zbrojowni dworu, Skołuba przygotowuje nocleg dla gości. Macieja oblatuje strach, gdy miejscowy klucznik w swej znakomitej arii opowiada o dziwach, jakie czyhają tu na obcych. Tymczasem, za obrazami prababek ukryły się panny Miecznikówny. Rozigrana wyobraźnia Macieja gotowa jest teraz w każdym sprzęcie dostrzegać ducha. Na szczęście nadchodzą panicze. Wysłuchują opowiadania Macieja o starym zegarze i kłótliwych prababkach, ale podejrzewają wiernego sługę o zabobonność lub wpływ wypitego przezeń wina. Po chwili Zbigniew z Maciejem odchodzą. Stefan poddaje się rozmarzeniu cichej księżycowej nocy. We dworze Miecznika są strachy, są tu czary: to oczy pięknej Hanny. Motyw ślubów kawalerskich na moment przywołuje Stefana do rzeczywistości. Ale oto zegar bije dwunastą, odzywa się kurant, jakby jakiś nieznany polonez Ogińskiego, jakby jeszcze jedno pożegnanie z ojczyzną. Wezbrana fala uczuć przywodzi na myśl Stefanowi ojczyznę i dom rodzinny. Zbigniew także nie może zasnąć. W ciemności napotyka brata. Każdy z nich pokochał jedną z dziewcząt, każdy inną. Do marzeń obu paniczów przyłączają się ukryte za obrazami panny, zanim po cichu nie opuszczą kryjówki.

Z zegara wysuwa głowę Damazy. A więc i on, i panny, niezależnie od siebie, postanowili zażartować ze Stolnikowiczów. Damazy jednak nie przewidział, że na straży pozostał zabobonny wprawdzie, ale bardzo obowiązkowy Maciej. Damazy wpada w jego ręce, a Maciej postanawia wziąć teraz odwet za swój strach i wstyd. Przyłapany na gorącym uczynku palestrant, próbuje wyłgać się z całej mistyfikacji: oto dawno już słyszał, że w tym miejscu strach spać, sam jednak nie miał odwagi dociec prawdy; gdy więc dowiedział się, że będą tu nocować panicze, wykonał swój zamiar. Ten dwór – insynuuje Damazy – powstał kiedyś z „hańbiących usług zapłaty”, z pieniędzy pobranych za zdradę ojczyzny. Ta wiadomość oburza młodych rycerzy, postanawiają opuścić Kalinowo.

Akt IV
Cześnikowa wyznała Hannie, że śluby kawalerskie złożono po to, „aby nie ulegać łzom, gdy głos święty, niewzruszony każe swój pożegnać dom”. Dziewczynie trudno się z tym pogodzić. Ale oto pojawia się zadowolony Damazy i z satysfakcją donosi, że nastraszeni panicze stchórzyli i odjeżdżają. Widząc jednak, że Miecznik jest rozgniewany i szuka sprawców żartu, Damazy woli się usunąć. Zdziwiony Miecznik zapytuje gości o powód ich wyjazdu, zdeterminowany posądza ich o tchórzostwo. Na to Maciej wygarnia całą prawdę. Oburzony Miecznik każe wołać Damazego, ale Skołuba oświadcza, że nieuczciwy konkurent nagle wyjechał do miasta.

Tymczasem do Kalinowa zjeżdża kulig. Wśród karnawałowych gości jest również Damazy. Mimo przebrania wpada on w ręce Miecznika, który każe się winowajcy publicznie wytłumaczyć z intryg. Damazy wyznaje, że przebrał miarę w piciu i widząc rywali, palnął „koncept z kalendarza”. „Lecz któż waści szepnął to, że synowie przyjaciela rywalami twymi są? Im się o tym nie śni!” – mówi Miecznik. Słysząc to Damazy prosi o rękę... "Tylko nie panny Jadwigi” – grozi mu Zbigniew, „nie panny Hanny” – ostrzega Stefan. Dłużej zwlekać niepodobna. Obaj panicze proszą Miecznika: Stefan o rękę Hanny, Zbigniew o rękę Jadwigi.

Gospodarz nie odmawia, ale każe wysłuchać „skąd i odkąd w Kalinowie dwór się strasznym dworem zowie”. Opowiada, jak to przed stu laty dziad jego miał dziewięć cór. Każda panna, skoro tylko doszła do odpowiedniego wieku, znajdowała sobie męża. „Lecz gdy tu hucznie wesela grzmiały, wokoło kaducznie panny starzały, więc matki, ciocie w próżnym kłopocie, w daremnej złości czekając gości, dwór mego dziadka strasznym przezwały”. Oto cała tajemnica! Miecznik przedstawia córkom przyszłych mężów. Panny biorą słodki odwet, intonując melodię obalonych ślubów kawalerskich, podjętą przez wszystkich obecnych.

 

 

Obsada

2025-03-15 godz. 19:00:00
Hanna -
Hanna Sosnowska-Bill/
Maria Rozynek
Jadwiga -
Aleksandra Opała/
Jadwiga Postrożna
Stefan -
Paweł Skałuba
TBA
Zbigniew -
Łukasz Klimczak*/
Adam Woźniak*
Cześnikowa -
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak/
Barbara Bagińska
Miecznik -
Łukasz Motkowicz/
Jacek Jaskuła
Skołuba -
Grzegorz Szostak*/
Remigiusz Łukomski*
Damazy -
Paweł Żak/
Aleksander Zuchowicz
Maciej -
Tomasz Łykowski/
Łukasz Rosiak
Marta -
Ewa Wadyńska-Wąsikiewicz/
Katarzyna Toboła
Grześ -
Piotr Bunzler/
Paweł Walankiewicz
Stara Niewiasta -
Jolanta Górecka/
Urszula Czupryńska
2025-03-16 godz. 18:00:00
Hanna -
Hanna Sosnowska-Bill/
Maria Rozynek
Jadwiga -
Aleksandra Opała/
Jadwiga Postrożna
Stefan -
Paweł Skałuba
TBA
Zbigniew -
Łukasz Klimczak*/
Adam Woźniak*
Cześnikowa -
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak/
Barbara Bagińska
Miecznik -
Łukasz Motkowicz/
Jacek Jaskuła
Skołuba -
Grzegorz Szostak*/
Remigiusz Łukomski*
Damazy -
Paweł Żak/
Aleksander Zuchowicz
Maciej -
Tomasz Łykowski/
Łukasz Rosiak
Marta -
Ewa Wadyńska-Wąsikiewicz/
Katarzyna Toboła
Grześ -
Piotr Bunzler/
Paweł Walankiewicz
Stara Niewiasta -
Jolanta Górecka/
Urszula Czupryńska
2025-03-18 godz. 19:00:00
Hanna -
Hanna Sosnowska-Bill/
Maria Rozynek
Jadwiga -
Aleksandra Opała/
Jadwiga Postrożna
Stefan -
Paweł Skałuba
TBA
Zbigniew -
Łukasz Klimczak*/
Adam Woźniak*
Cześnikowa -
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak/
Barbara Bagińska
Miecznik -
Łukasz Motkowicz/
Jacek Jaskuła
Skołuba -
Grzegorz Szostak*/
Remigiusz Łukomski*
Damazy -
Paweł Żak/
Aleksander Zuchowicz
Maciej -
Tomasz Łykowski/
Łukasz Rosiak
Marta -
Ewa Wadyńska-Wąsikiewicz/
Katarzyna Toboła
Grześ -
Piotr Bunzler/
Paweł Walankiewicz
Stara Niewiasta -
Jolanta Górecka/
Urszula Czupryńska
2025-03-21 godz. 19:00:00
Hanna -
Hanna Sosnowska-Bill/
Maria Rozynek
Jadwiga -
Aleksandra Opała/
Jadwiga Postrożna
Stefan -
Paweł Skałuba
TBA
Zbigniew -
Łukasz Klimczak*/
Adam Woźniak*
Cześnikowa -
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak/
Barbara Bagińska
Miecznik -
Łukasz Motkowicz/
Jacek Jaskuła
Skołuba -
Grzegorz Szostak*/
Remigiusz Łukomski*
Damazy -
Paweł Żak/
Aleksander Zuchowicz
Maciej -
Tomasz Łykowski/
Łukasz Rosiak
Marta -
Ewa Wadyńska-Wąsikiewicz/
Katarzyna Toboła
Grześ -
Piotr Bunzler/
Paweł Walankiewicz
Stara Niewiasta -
Jolanta Górecka/
Urszula Czupryńska
2025-03-22 godz. 19:00:00
Hanna -
Hanna Sosnowska-Bill/
Maria Rozynek
Jadwiga -
Aleksandra Opała/
Jadwiga Postrożna
Stefan -
Paweł Skałuba
TBA
Zbigniew -
Łukasz Klimczak*/
Adam Woźniak*
Cześnikowa -
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak/
Barbara Bagińska
Miecznik -
Łukasz Motkowicz/
Jacek Jaskuła
Skołuba -
Grzegorz Szostak*/
Remigiusz Łukomski*
Damazy -
Paweł Żak/
Aleksander Zuchowicz
Maciej -
Tomasz Łykowski/
Łukasz Rosiak
Marta -
Ewa Wadyńska-Wąsikiewicz/
Katarzyna Toboła
Grześ -
Piotr Bunzler/
Paweł Walankiewicz
Stara Niewiasta -
Jolanta Górecka/
Urszula Czupryńska
2025-03-23 godz. 18:00:00
Hanna -
Hanna Sosnowska-Bill/
Maria Rozynek
Jadwiga -
Aleksandra Opała/
Jadwiga Postrożna
Stefan -
Paweł Skałuba
TBA
Zbigniew -
Łukasz Klimczak*/
Adam Woźniak*
Cześnikowa -
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak/
Barbara Bagińska
Miecznik -
Łukasz Motkowicz/
Jacek Jaskuła
Skołuba -
Grzegorz Szostak*/
Remigiusz Łukomski*
Damazy -
Paweł Żak/
Aleksander Zuchowicz
Maciej -
Tomasz Łykowski/
Łukasz Rosiak
Marta -
Ewa Wadyńska-Wąsikiewicz/
Katarzyna Toboła
Grześ -
Piotr Bunzler/
Paweł Walankiewicz
Stara Niewiasta -
Jolanta Górecka/
Urszula Czupryńska

Recenzje spektaklu

Najbliższe spektakle

Koncerty letnie - Kameralne brzmienie majestatu

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Kup bilet Szczegóły
21 lipca
13:00

Koncerty letnie - Kameralne brzmienie majestatu

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Kup bilet Szczegóły
21 lipca
15:00

Koncerty letnie - Kameralne brzmienie majestatu

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Kup bilet Szczegóły
21 lipca
17:00

Koncerty letnie - Hiszpańskie popołudnie

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
28 lipca
13:00

Koncerty letnie - Hiszpańskie popołudnie

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
28 lipca
15:00

Koncerty letnie - Hiszpańskie popołudnie

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
28 lipca
17:00

Koncerty letnie - Siedmiu wspaniałych

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
3 sierpnia
13:00

Koncerty letnie - Siedmiu wspaniałych

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
3 sierpnia
15:00

Koncerty letnie - Siedmiu wspaniałych

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
3 sierpnia
17:00

Koncerty letnie - Droga Pieśni

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
4 sierpnia
15:00

Koncerty letnie - Droga Pieśni

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
4 sierpnia
17:00

Koncerty letnie - MezzoSopranowe brzmienia

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
10 sierpnia
15:00

Koncerty letnie - MezzoSopranowe brzmienia

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Kup bilet Szczegóły
10 sierpnia
17:00

Koncerty letnie - Eteryczny impresjonizm

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
11 sierpnia
13:00

Koncerty letnie - Eteryczny impresjonizm

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
11 sierpnia
15:00

Koncerty letnie - Eteryczny impresjonizm

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Kup bilet Szczegóły
11 sierpnia
17:00

Koncerty letnie - Polskie struny

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
17 sierpnia
13:00

Koncerty letnie - Polskie struny

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
17 sierpnia
15:00

Koncerty letnie - Polskie struny

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Kup bilet Szczegóły
17 sierpnia
17:00

Koncerty letnie - Francuskie wersy

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
18 sierpnia
13:00

Koncerty letnie - Francuskie wersy

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
18 sierpnia
15:00

Koncerty letnie - Francuskie wersy

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Kup bilet Szczegóły
18 sierpnia
17:00

Koncerty letnie - Oblicza miłości

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
24 sierpnia
13:00

Koncerty letnie - Oblicza miłości

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
24 sierpnia
15:00

Koncerty letnie - Złota piątka

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
24 sierpnia
17:00

Koncerty letnie - Oblicza miłości

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
25 sierpnia
13:00

Koncerty letnie - Oblicza miłości

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
25 sierpnia
15:00

Koncerty letnie - Złota piątka

Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
50 min.
Bilety:
30 - 40 zł
Szczegóły
25 sierpnia
17:00