Opera Wrocławska

Aktualności

18
marca

Daniel Smith poprowadzi Madame Butterfly


W dniach 22, 23, 24 i 25 marca 2024 r. na scenie Opery Wrocławskiej ponownie ponadczasowa Madame Butterfly Giacomo Pucciniego. Spektakl ukazujący historię gejszy Cio-Cio-San, bez pamięci zakochanej w oficerze amerykańskiej marynarki, w reżyserii Giancarlo del Monaco jest grany w teatrze przy Świdnickiej od 2015 roku. Jest to tytuł, na który melomani tłumnie odwiedzają operę. Marcowe spektakle przyciągają wrocławską publiczność również z innego powodu. Już za kilka dni, po raz pierwszy za pulpitem dyrygenckim Opery Wrocławskiej, stanie maestro Daniel Smith.


Artysta ma nieposkromioną pasję do muzyki. Szybko zdobył światowe uznanie jako jedyny dyrygent, który został laureatem czterech najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów dyrygenckich, w tym Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, na którym otrzymał również Złotą Batutę i nagrodę orkiestry. Ponadto jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Sir Georga Solti. Zauważony przez Maestro Valerego Gergieva, został zaproszony jako pierwszy Australijczyk do dyrygowania Orkiestrą Maryjską. Wyróżniony w magazynie Time został osobiście ponownie zaproszony jako częsty dyrygent gościnny do Teatru Maryjskiego. Smith to obywatel świata urodzony w Australii, a mieszkający we Włoszech. Z dumą nosi włoski tytuł Ambasadora Kultury Australii. Wykłada w wielu różnych, głównie europejskich instytucjach artystycznych, a dyplomy muzyczne uzyskał na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, Akademii Muzycznej Chigiana w Sienie, Trinity College w Londynie, University of Music w Bratysławie, Sydney Conservatorium of Music oraz American Academy of Conducting w Aspen. Zza pulpitu Smith z łatwością zaraża swoją symfoniczną muzykalnością, energią i duchem —zarówno muzyków, jak i publiczność. Po bardzo udanym debiucie z Orkiestrą Maryjską dyrygował gościnnie orkiestrami Filharmonii Londyńskiej, Filharmonii Czeskiej, Filharmonii Izraelskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną RAI, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Frankfurcką Orkiestrą Radiową, orkiestrą New Japan Philharmonic, Królewską Orkiestrą Symfoniczną w Sewilli, Orkiestrą Filharmonii Belgradzkiej, a także na imprezach muzycznych: Mozarteum Festspiele, Estate Musicale Chigiana w Sienie, Aspen Music Festival i Gwiazdach Białych Nocy w Sankt Petersburgu.


Daniel Smith często udziela się w mediach społecznościowych i regularnie pojawia się w telewizji, w programach informacyjnych i rozrywkowych, a wszystko po to, by promować i dzielić się swoją pasją do muzyki. Jest zaangażowany w pracę z młodymi ludźmi i inspirowanie ich poprzez różnorodne inicjatywy edukacyjne. Bliska jego sercu jest działalność charytatywna w ramach The Daniel Smith Gift of Music Foundation. Postępując zgodnie z filozofią, że muzyka powinna być dostępna dla wszystkich, ofiarowuje bilety na koncerty osobom mającym trudności finansowe lub fizyczne.


W nadchodzących spektaklach na deskach Opery Wrocławskiej ujrzymy i usłyszymy znakomitych solistów: Cio-Cio-San – Anna Wiśniewska-Schoppa i Eliza Kruszczyńska; Pinkerton – Rafał Bartmiński i Paweł Skałuba, Suzuki - Jadwiga Postrożna i Barbara Bagińska; Sharpless – Łukasz Motkowicz; Goro – Aleksander Zuchowicz i Edward Kulczyk; Książę Yamadori – Łukasz Rosiak; Wuj Bonzo – Jakub Michalski; Kate Pinkerton – Dorota Dutkowska; Yakuside – Yurii Hryhorash; Komisarz – Marek Klimczak; Urzędnik – Andrzej Zborowski; Matka – Dorota Dutkowska; Ciotka – Katarzyna Słowińska; Kuzynka – Ewa Wadyńska-Wąsikiewicz.