Włoszka w Algierze powraca
Dzieło Gioacchino Rossiniego z 1813 roku od razu po prapremierze zostało okrzyknięte „apoteozą opery buffa”. Włoszka w Algierze po ponad dwustu latach nadal śmieszy i zachwyca, a w Operze Wrocławskiej szczególnie. Waldemar Zawodziński wyreżyserował tę operę w maju 2024 roku i był to powrót tego tytułu do wrocławskiego repertuaru po ponad 30 latach nieobecności. Spektakl ten w Polsce po II wojnie światowej wystawiany był zaledwie sześć razy, w tym na deskach Opery Wrocławskiej tylko raz — w styczniu 1986 roku. Do obecnej realizacji ruch sceniczny stworzyła Janina Niesobska, a kostiumy zostały zaprojektowane przez Marię Balcerek. Przed premierą tak mówił Waldemar Zawodziński:
„Myślę, że sprawy damsko-męskie nie mają daty ważności, są równie aktualne 200 lat temu, jak i dziś. Uważam, że w tej niezwykłej baśni ukazana jest inteligencja, siła działania, niezależność i poczucie dużej siły kobiet, które nie są uzależnione od mężczyzn, które są partnerkami we wszelkich życiowych pojedynkach. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że są bardziej inteligentne, bardziej przebiegłe, bardziej błyskotliwe w doborze środków, jak pokonać wroga… W tej operze są dwa portrety kobiet: żona, która jest po to, żeby zadowolić, zadośćuczynić, wyprzedzać potrzeby męża. Aby istnieć i być dla niego. Mamy również portret tytułowej bohaterki — Włoszki, która ani myśli tak funkcjonować. To bardzo współcześnie myśląca i działająca kobieta, która nie godzi się na to, by żeby być tą, która mężczyźnie ma służyć, która ma być dla mężczyzny. To jest kobieta, postrzegająca siebie, jako wartość nadrzędną. To jest niezwykle trudny zawodnik dla mężczyzny. Ta walka płci ma w tej operze aspekt komediowy, ale i poważny. W finale tej niefrasobliwej, zmysłowej, a nawet nieco erotycznej komedii jest konstatacja poważna - męski świat ponosi sromotną klęskę mentalną: kobieta ma być partnerką o jaką się walczy!”.
Włoszka w Algierze w tym sezonie artystycznym na deskach Opery Wrocławskiej 22, 23, 24 i 26 maja. Spektakle poprowadzi dyrygent Jurek Dybał.
Obsada:
Izabela - Jadwiga Postrożna / Aleksandra Opała
Mustafa - Szymon Kobyliński*
Lindoro - Sebastian Mach* / Paweł Żak
Elwira - Hanna Sosnowska-Bill
Taddeo - Tomasz Łykowski / Łukasz Motkowicz*
Zulma - Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak / Dorota Dutkowska
Haly - Adam Woźniak*
*gościnnie
Do zobaczenia w Operze Wrocławskiej!
2026
Najnowsza premiera baletowa zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższy weekend – 13 i 14 czerwca, a także podczas kolejnych spektakli – scena Opery Wrocławskiej zamieni się w krainę dramatu...
2026
Zapraszamy na prelekcję przed premierą baletu Sen nocy letniej, którą wygłosi prof. Mirosław Kocur – reżyser, antropolog i historyk teatru. Wydarzenie odbędzie się w dniu premiery – 13 czerwca 2026...