
dr Tomasz Janczak
tenor, reżyser, menedżer kultury
W 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Wydział Wokalno-Aktorski. Na scenie zadebiutował w tym samym roku - w Hanowerze w partii Eisensteina w Zemście nietoperza. W latach 1995-1996 roku był solistą Teatru Muzycznego w Łodzi, a w latach 1996-2004 śpiewał jako pierwszy tenor w Teatrze Muzycznym - Operetce Wrocławskiej. Od 2004 do 2014 był pierwszym solistą Teatru Muzycznego w Lublinie, gdzie wykonywał główne operowe partie tenorowe w Carmen G. Bizeta, w Strasznym dworze S. Moniuszki czy w Traviacie G. Verdiego. Był również pierwszym tenorem we wszystkich operetkach tego teatru.
Koncertował w wielu krajach Europy i świata (między innymi liczne angaże w niemieckich teatrach w głównych rolach: Baron Cygański J. Straussa, Sprzedana narzeczona B. Smetany i inne), wielokrotnie w USA i Kanadzie. W 2006 roku uzyskał Dyplom ukończenia studiów podyplomowych Wydziału Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i tytuł Skutecznego menadżera nowoczesnej firmy. W 2011 roku uzyskał tytuł reżysera teatralnego. W 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka.
Od lutego 2008 roku pełnił funkcję pełnomocnika dyrektora naczelnego do spraw artystycznych w Teatrze Muzycznym w Lublinie, w listopadzie 2008 dzięki jego pomysłowi i determinacji doszło do pierwszej superprodukcji operowej w historii Lublina, była to La Traviata G. Verdiego w Hali "Globus", gdzie kreował też rolę Alfreda Germonta. W 2012 roku wyreżyserował i zainscenizował z ogromnym sukcesem drugą wielką produkcję operową Nabucco G. Verdiego, które w lubelskiej Hali "Globus" obejrzało ponad 5 tyś. widzów.
Od 2009 roku do 2013 roku był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Lublinie. Od 2014 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, gdzie dał się poznać jako pomysłodawca, organizator i reżyser wielkich wydarzeń muzycznych takich jak mega widowiska Zemsta nietoperza i Baron Cygański J. Straussa oraz zorganizowany w Hali Stulecia we Wrocławiu koncert Dwa Żywioły z udziałem Aleksandry Kurzak i Krzysztofa Cugowskiego.
Od 2016 do 2023 r. był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Już w pierwszym sezonie artystycznym szefowania tej instytucji stworzył Karkonoski Festiwal Operowy, gdzie w I edycji zaprezentowany został z ogromnym powodzeniem Straszny Dwór S. Moniuszki w wydaniu plenerowym na Stadionie Miejskim w Jeleniej Górze dla ponad dwutysięcznej widowni. Spektakl cieszył się tak dużym powodzeniem, że został powtórzony jeszcze tego samego roku w Hali PGE Turów Arena w Zgorzelcu i rok później w RCS Arena w Lubinie. W II edycji Festiwalu zaprezentowana została na deskach Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze opera Carmen G. Bizeta, w której Tomasz Janczak kreował rolę Don Jose. Do niego należała również inscenizacja i reżyseria. W 2019 r. W ramach III edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego wyreżyserował i zainscenizował wielkie widowisko operowe Nabucco G. Verdiego, w którym także kreował partię Ismaela. Wydarzenie wystawione przez Filharmonię Dolnośląską w Hali PGE Turów Arena w Zgorzelcu spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej publiczności. Z jego inicjatywy Filharmonia Dolnośląska jako jedna z pierwszych na świecie i jedyna w Polsce rozpoczęła w marcu 2020 cykl koncertów "Filharmonia z dostawą do domu", powstało 12 filmów, które obejrzało ponad 1,2 miliona melomanów. W 2020 w ramach IV edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego wyreżyserował La Traviata, która była transmitowana na żywo w internecie. V edycja Karkonoskiego Festiwalu Operowego to Baron Cygański J. Straussa a VI - Carmen G. Bizeta, obie produkcje reżyserował, inscenizował, kreował główne role i wyprodukował w Hali PGE Turów Arena w Zgorzelcu przy z ogromnym powodzeniem i gorącym przyjęciem licznie zgromadzonej międzynarodowej publiczności.
Tomasz Janczak od lat prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce, a także poza jej granicami - w październiku 2019 w Toronto brał udział w koncercie The Very Best of Moniuszko organizowanego przez Celebrity Symphony Orchestra. W sezonie artystycznym 2023/2024 był solistą koncertów sylwestrowo noworocznych w Niemczech w ramach trasy koncertowej z Sorbisches National-Ensamble.
Od 2023 r. jest dyrektorem Opery Wrocławskiej, gdzie dzięki jego pracy udało się zrealizować pierwszą wspólną produkcję operową z Akademią Muzyczną we Wrocławiu, a w maju 2024 - największe wydarzenie od lat - Toscę z gwiazdorską obsadą - Aleksandrą Kurzak i Roberto Alagna w rolach głównych.