Księżniczka czardasza - Uroczysta Gala Operetkowa
Emmerich Kálmán

wykonanie koncertowe

29 lutego 2020 19:00
Kategoria:
Koncert
Czas trwania:
Bilety:
30-90 zł
Język:

O spektaklu

Wyjątkowy zmysł kompozytorski Emmericha Kálmána (1882-1953) stał się dla niego przepustką do kariery na wiedeńskich salonach ówczesnej muzyki operetkowej. Przelewając na karty partytury swój madziarski temperament zmieszany z wiedeńską gracją, tworzył arcydzieła sceniczne, zdobywając z każdą premierą coraz większą sławę. Pierwsze były Manewry jesienne (1908), następnie Die Zigeunerprimas (1912), lecz największy międzynarodowy sukces odniosła niewątpliwie Księżniczka czardasza (1915). Publiczność przyjęła ją z wielkim aplauzem, co potwierdza 500 przedstawień operetki w samym 1916 roku w Johann-Strauss Theater.

Sedno opowieści Księżniczki czardasza kryje się paradoksalnie w jej pierwotnym tytule - Niech żyje miłość!. Kompozytor wraz z librecistami - Leo Steinem i Bélą Jenbachem - przenoszą widzów w arystokratyczny świat Austro-Węgier końca XIX wieku. Niemalże idealne życie księcia Leopolda Marii von Lippert-Weylersheima i jego żony Anhildy burzy groźba mezaliansu. Kryje się ona za uczuciem ich syna Edwina do Sylvii Varescu - jednej z artystek variétés, które podobno - jak śpiewa Feri - nie biorą miłości zbyt tragicznie... Jednak nie w przypadku książęcego syna i teatralnej szansonistki. Sytuacja robi się gorąca, gdy Edwin dostaje nakaz ożenku z hrabianką Stasi, z którą w dzieciństwie został zaręczony. Natomiast Boni nie może pozostać na to obojętny, ponieważ jego także dopada miłość, ta głupia miłość... do... hrabianki Stasi. Na szczęście w porę zjawia się stary Feri, który ośmielony kilkoma łykami Tokaju, podejmuje się rozwikłania tej jakże kłopotliwej sytuacji.

Historię Księżniczki czardasza - klejnot tradycji operetki - opowie Zespół Opery Wrocławskiej pod batutą Adama Banaszaka podczas Uroczystej Gali Operetkowej. Dzieło będzie wykonane w polskiej wersji językowej w mistrzowskim tłumaczeniu zasłużonego poety i satyryka Jerzego Jurandota.

Obsada

Sylva Varescu -
Joanna Zawartko*
Edwin -
Mariusz Godlewski*
Boni -
Łukasz Rosiak
Feri -
Jacek Jaskuła
Stasi -
Hanna Sosnowska
Kisz -
Edward Kulczyk
- Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej -

* - gościnnie

Streszczenie libretta

Obsada

Recenzje spektaklu

Najbliższe spektakle